Uczelnie i instytucje

Prezydent na SGGW: dziękuję za wkład polskich uczelni w rozwój rolnictwa

30.09.2021. Prezydent Andrzej Duda (2L) i minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (L) podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2021/2022 w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka
30.09.2021. Prezydent Andrzej Duda (2L) i minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (L) podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2021/2022 w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

Dziękuję za ogromny wkład polskich uczelni, polskiej kadry naukowej i SGGW w to, że polskie rolnictwo staje się coraz mocniejsze i ma dzisiaj europejski poziom - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji roku akademickiego w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

W czwartek, w inauguracji roku akademickiego 2021/2022 w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW), brali udział prezydent Andrzej Duda, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda.

Prezydent Duda mówił, że wielokrotnie dziękował polskim rolnikom za zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego. "Z mojego punktu widzenia, z punktu widzenia prezydenta RP, który stoi na straży bezpieczeństwa państwa, to bezpieczeństwo ma znaczenie fundamentalne" - podkreślił prezydent.

"To się ujawniło, jaki mamy obecnie stan, w czasie pandemii koronawirusa" - zauważył prezydent i przypominał, że w pierwszych tygodniach pandemii panowała panika, związana z tym, czy wystarczy żywności i czy w sklepach będzie dostateczne zaopatrzenie; jednak pierwsze nastroje niepokoju szybko opadły.

"Dlaczego? Dlatego, że polskie rolnictwo zapewnia żywność w wystarczającej ilości nie tylko dla nas, jako 38-milionowego społeczeństwa ludzi, którzy mieszkają w Rzeczypospolitej Polskiej, ale zapewnia żywność i produkty rolne, które stanowią dziś ogromną część polskiego eksportu i przynoszą polskiemu państwu wielki dochód" - mówił Duda.

Ocenił, że jest to efekt rolniczego trudu i pracy rolnika. "Ale w ogromnym aspekcie za wydajność tych procesów wytwórczych, za ich przebieg, za ich doskonałość, za to, na ile rolnik może bezpiecznie uprawiać swoją ziemię, choćby dlatego, że ma ziarno najwyższej jakości, w ogromnej mierze jest to zasługa ludzi polskiej nauki, którzy na co dzień pochylają się nad tego typu zagadnieniami od strony naukowej. Którzy prowadzą badania, którzy są wynalazcami, którzy wprowadzają innowacyjne rozwiązania, dzięki którym nasze rolnictwo staje się coraz mocniejsze, nasze rolnictwo ma już dzisiaj absolutnie europejski poziom" - podkreślił prezydent.

Dziękował zgromadzonym na inauguracji za "ogromny wkład polskich uczelni, polskiej kadry naukowej i SGGW w to, że polskie rolnictwo wygląda dzisiaj tak, a nie inaczej".

Prezydent powiedział, że jednym z niezwykle ważnych wyzwań jest ochrona klimatu. "Tak, dzisiaj naszym obowiązkiem jest wprowadzać takie rozwiązania, które ochronę klimatu wzmacniają, które powoduję, że środowisko naturalne jest coraz bardziej przyjazne dla człowieka, jest coraz lepiej chronione" - podkreślił.

Prezydent wyraził nadzieję, że dzięki postępującemu programowi szczepień pandemia koronawirusa będzie dobiegała końca. "Zachęcam - tak nawiasem mówiąc - wszystkich do zaszczepienia się, kto jeszcze tego nie zrobił. To kwestia naszego bezpieczeństwa, tym razem zdrowotnego" - apelował Duda

W czasie uroczystości szef MEiN Przemysław Czarnek wręczył rektorowi SGGW prof. Michałowi Zasadzie symboliczny czek na kwotę ponad 4,9 mln zł na utrzymanie aparatury naukowo-badawczej, na stanowiska badawcze oraz na utrzymanie specjalnej infrastruktury informatycznej w pracowni epidemiologii weterynaryjnej, arboretum (ogrodu dendrologicznego) SGGW w Rogowie oraz na bazę infrastruktury informatycznej i zaawansowanych stanowisk badawczych Centrum Wodnego.

Minister Czarnek zapowiedział dodatkowe środki dla polskich uczelni w tym roku. "Będziemy prosić pana prezydenta o podpis pod nowelą budżetu za kilka tygodni, a ta nowela budżetu spowoduje, że jeszcze z tegorocznych środków i w tym roku, do polskich uczelni - w tym tutaj do SGGW, trafi dodatkowy miliard złotych" - powiedział Czarnek. Dodał, że dodatkowe środki skierowane do uczelni przekazuje z myślą o tym, żeby realizować ważne dla Polski zadania.

Szef MEiN mówił, że SGGW jest wyjątkową uczelnią, która ma wyjątkową rolę. Pogratulował wyboru tej uczelni nowym studentom.

"To rzeczywiście jest tak, że mamy proszę państwa przed sobą młodzież, która za chwilkę, za lat kilka, kilkanaście będzie brała na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo naszego państwa, bezpieczeństwo żywnościowe, bezpieczeństwo klimatyczne, a zatem bezpieczeństwo w tych obszarach, w których jest to absolutnie najcenniejsze" - mówił Czarnek. Zapewnił, że jest spokojny, co do dalszego rozwoju SGGW.

Szef MEiN mówił, że polskie uczelnie potrzebują powrotu do normalności, czyli powrotu studentów w mury uczelni, co umożliwi bezpośrednie relacje mistrz - uczeń.

Rektor SGGW prof. Michał Zasada z zadowoleniem odnotował, że nowy rok akademicki rozpoczyna się w formie stacjonarnej. Ubiegłe semestry na wielu uczelniach odbywały się w formie zdalnej lub hybrydowej ze względu na pandemię. Poinformował, że kierowana przez niego uczelnia wdrożyła wówczas nowoczesne narzędzia do zdalnego nauczania.

W tegorocznym ranking najlepszych szkół wyższych na świecie - Academic Ranking of World Universities (ARWU) - Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie znalazła się w dziewiątej setce. Tym samym znalazła się wśród dziesięciu polskich uczelni figurujących na liście rankingu Szanghajskiego (Academic Ranking of World Universities). SGGW to najstarsza w kraju uczelnia rolnicza i przyrodnicza, której początki sięgają 1816 roku. Z informacji zamieszczonych na stronie uczelni wynika, że oferuje 40 kierunków studiów (w tym 9 prowadzonych w języku angielskim): od przyrodniczych i technicznych, po weterynarię, kierunki społeczne czy ekonomiczne. W jej murach kształci blisko 16 000 studentów.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski, Aleksandra Rebelińska

szz/ reb/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera