W poniedziałek rusza tydzień, podczas którego poznamy laureatów nagród Nobla

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W poniedziałek rozpoczyna się tydzień, podczas którego poznamy tegorocznych laureatów nagród Nobla, m.in. z medycyny i fizjologii, fizyki oraz chemii. Wartość nagrody w każdej z dziedzin wynosi 10 mln koron (950 tys. euro).

W poniedziałek poznamy laureata lub laureatów w dziedzinie fizjologii lub medycyny, we wtorek - z fizyki, w środę - z chemii.

Podobnie jak w ubiegłym roku, z powodu pandemii COVID-19 komitety noblowskie zmuszone były pracować częściowo zdalnie. Werdykty będą ogłaszane przy udziale ograniczonej liczby dziennikarzy oraz publiczności, za to będą transmitowane przez internet.

„Wszyscy chcielibyśmy ogłosić koniec pandemii COVID-19, ale jest na to za wcześnie. Nagroda Nobla to globalny fenomen. Każdego roku wybrani zostają laureaci z różnych krajów. Niepewność dotycząca kierunku rozwoju pandemii i w związanych z nią możliwych ograniczeń podróżowania, wpływa na to, że w 2021 roku laureaci otrzymają medale i dyplomy w krajach swojego zamieszkania” – powiedział Vidar Helgesen, dyrektor Fundacji Noblowskiej.

Organizatorzy ciągle mają nadzieję, że 10 grudnia w małej uroczystości będzie mogła uczestniczyć publiczność. Wiadomo już, że nie odbędzie się tradycyjny bankiet, ale muzeum w Sztokholmie przygotowało specjalną wystawę poświęconą właśnie uroczystości bankietowej. Zwiedzający będą mogli zobaczyć zdjęcia i kostiumy towarzyszące laureatom Nagrody Nobla na przestrzeni lat.

Dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym wykłady, seminaria i koncerty towarzyszące uroczystości przyznania nagród będą dostępne online. W samym Sztokholmie będzie można podziwiać specjalną instalację świetlną – Nobel Week Lights.

Jak podała w piątek Agencja Reutera, część naukowców spodziewa się przyznania Nobla związanego z wynalezieniem szczepionki przeciw COVID-19, choć ciężko przewidzieć, czy zdarzy się to już w tym roku. Eksperci spekulują, że nagrodzone może zostać samo opracowanie techniki mRNA. Gdyby tak się stało, nagrodę odebrałyby dwie osoby: Katalin Kariko, pochodząca z Węgier i Amerykanin Drew Weissman.

Prof. Ali Mirazami z Karolinska Institute w Szwecji powiedział Reuterowi, że jednym z powodów, dla którego Akademia Szwedzka może wstrzymać się z przyznaniem nagrody dla twórców techniki mRNA, jest wiek naukowców. Kariko ma 66 lat, a Weissman 62. Zdaniem Mirazami Akademia lubi doceniać medyków na zdecydowanie późniejszym etapie kariery zawodowej – kiedy zbliżają się do osiemdziesiątki.

Na stronie nobelprize.org można jednak znaleźć informację, że w 1923 r. zaledwie 32-letni Frederick G. Banting dostał Nobla za odkrycie insuliny (wspólnie z J. J. Rickardem Macleodem). Natomiast w 1958 r. Joshua Lederberg został nagrodzony za rekombinację genetyczną, mając 33 lata.

Autorka: Urszula Kaczorowska

uka/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 13.09.2024. Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański (L) na uroczystości nadania doktoratu honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego dr n. med. Zygfrydowi Wawrzynkowi 13 bm. na Wydziale Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. PAP/Michał Meissner

    Katowice/ Dr Zygfryd Wawrzynek profesorem honorowym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

  • Źródło: PAP

    Szwecja/ Polak odebrał Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera