Powstała Mapa Koron Drzew dla Polski

Ok. 3,3 mld koron rosnących w Polsce drzew zinwentaryzowano w internetowej aplikacji Krajowa Mapa Koron Drzew. Dzięki niej można obejrzeć wybrany teren z lotu ptaka i sprawdzić, jak mają się drzewa w danej okolicy. W ramach prac nad mapą wskazano m.in., jakie jest najwyższe drzewo w Polsce.

Mapa dostarcza informacji na temat lokalizacji i wysokości drzew oraz powierzchni i objętości koron drzew dla całej Polski. Dostępna jest w serwisie internetowym Mapa Drzew (https://www.mapadrzew.com/).

W ramach prac nad mapą ustalono, że najwyższym drzewem w Polsce jest obecnie daglezja zielona (drzewo iglaste z rodziny sosnowatych), której wysokość to 59,4 m. Rośnie ona w Górach Bardzkich (Sudety Środkowe). To wysokość porównywalna z wysokością niemal 20-piętrowego budynku.

Mapę Koron Drzew opracował zespół B+R firmy MGGP Aero, a jej współtwórcą jest dr hab. Dominik Kopeć, prof. UŁ z Katedry Biogeografii, Paleoekologii i Ochrony Przyrody Uniwersytetu Łódzkiego - podsumowano w komunikacie UŁ.

Krajowa Mapa Koron Drzew zawiera wynik inwentaryzacji drzew rosnących na terytorium całej Polski. Prezentuje korony drzew, których wysokość jest większa niż 4 m, a powierzchnia ich koron większa niż 9 m2.

Informacje, zbierane w ramach prac nad mapą to: lokalizacja korony, wysokość drzewa, powierzchnia korony i jej objętość, gatunek drzewa, kondycja drzewa, lokalizacja pnia, pierśnica (obwód pnia). Niektóre bardziej szczegółowe dane dostępne są odpłatnie.

Mapę opracowano na podstawie danych uzyskanych z lotniczego skanowania laserowego. Dane te udostępnione były bezpłatnie przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii - informują na swojej stronie twórcy mapy.

Wyjaśniają, że analizie poddano chmurę punktów pozyskanych w latach 2011-2020 metodą lotniczego skanowania laserowego (ALS). Do opracowania produktu zastosowano metody uczenia maszynowego (ang. Machine Learning), które rozwijała firma MGGP Aero.

Jak zbierano dane? Na pokładzie samolotu załogowego zainstalowany był laser, tzw. ALS (Airborne Laser System), który z wysokości około 1 km mierzył wysokość i powierzchnie koron drzew. Z powietrza, zinwentaryzowano ponad 3,3 mld koron drzew o łącznej powierzchni 9 669 476,2 ha, co stanowi 30,92 proc. powierzchni kraju.

Twórcy Krajowej Mapy Koron Drzew zwracają uwagę, że może ona być wykorzystywana zarówno przez hobbystów jak i profesjonalistów np. w ramach wsparcia procesów adaptacji Polski do zmian klimatu. Może się też np. przydać zarządcom zieleni jednostek samorządowych, zarządcom infrastruktury oraz służbom ochrony przyrody.

Dotychczas miano najwyższego drzewa w Polsce posiadała daglezja zielona (pseudotsuga menziesii) rosnąca w Nadleśnictwie Ujsoły w Beskidzie Żywieckim. Zgodnie z pomiarami z września 2020 roku osiągnęła ona wysokość 58,2 m. W trakcie pracy na danych z Krajowej Mapy Koron Drzew (obecnie dostępnymi w serwisie mapadrzew.com), Agnieszka Ptak z zespołu MGGP Aero odkryła w Sudetach drzewa, które w 2011 roku miały ponad 56 metrów wysokości. Pojawiło się więc podejrzenie, że obecnie drzewa te mogą być wyższe od rekordowej daglezji z Beskidu Żywieckiego.

Odkrycie to było poprzedzone tygodniami analiz danych lotniczego skanowania laserowego udostępnionych dla całego kraju przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii. W wyniku tych analiz wytypowano rejon Gór Bardzkich jako obszar występowania potencjalnie najwyższego drzewa w kraju. Ostateczne sprawdzenie przypuszczeń wymagało jednak wykonania pomiaru wysokości bezpośrednio w terenie.

W wyniku dokonanego pomiaru okazało się, że najwyższym drzewem w Polsce jest daglezja zielona o wysokości 59.40 m, która znajduje się w Górach Bardzkich.

Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Czachorowski: komara tygrysiego w Polsce nie stwierdzono, ale może już tu być

  • Fot. Adobe Stock

    Beskidy/ Dwa nowe gatunki roślin odkrył naukowiec na Babiej Górze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera