Nauka dla Społeczeństwa

12.04.2024
PL EN
06.11.2021 aktualizacja 06.11.2021

Ponad tysiąc kozic naliczono w Tatrach

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

1095 kozic naliczyli przyrodnicy z polskiego i słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego podczas wspólnej akcji liczenia tych chronionych zwierząt. Przyrodnicy przypuszczają, że faktyczna populacja może być jednak większa – podały w czwartek władze słowackiego parku.

„Spodziewaliśmy się, że sumaryczne dane o populacji będą wyższe. Nasze założenia opieramy na całorocznych obserwacjach z których wynika, że rzeczywisty stan populacji kozic w Tatrach jest nieco wyższy, niż wyszło podczas przeprowadzonej akcji” - wyjaśnił Józef Hybler, zoolog z Lasów Państwowych słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego i wyjaśnił, że na południowych, nasłonecznionych stokach kozice w czasie akcji liczenia często chowały się przed słońcem w miejsca zacienione, gdzie zwierząt nie było widać.

Słowaccy przyrodnicy naliczyli po swojej stronie 781 kozic, natomiast po polskiej stronie zarejestrowano 314 kozic.

Dla porównania podczas zeszłorocznej, jesiennej akcji w całych Tatrach naliczono 983 kozice, a jesienią 2018 r. 1431 kozic.

Akcja liczenia kozic odbywa się dwa razy w roku – latem, kiedy przyrodnicy mogą rozpoznać przychówek kozic oraz jesienią – tak zwane liczenie weryfikacyjne. Wspólne akcje liczenia kozic po obu stronach Tatr są prowadzone od 1957 r. To najstarszy monitoring przyrodniczy prowadzony przez dwa państwa równocześnie.(PAP)

autor: Szymon Bafia

szb/ ok/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024