Instytut genetyki PAN podaje, że rośnie częstość zakażeń wariantem omikron

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W ciągu dwóch tygodni częstość zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w wariancie omikron w Wielkopolsce wzrosła dziesięciokrotnie – ocenił Instytut Genetyki Człowieka PAN na podstawie analizy przypadków zakażeń, prowadzonej w Innowacyjnym Centrum Medycznym IGC PAN w Poznaniu.

Pod koniec grudnia ub. roku w próbkach pobranych od 23 do 25 grudnia przebadano i przeanalizowano metodą RT-PCR blisko 100 pozytywnych przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Wykryto wówczas sześć przypadków zakażenia wariantem omikron – poinformował kierownik Centrum prof. Andrzej Pławski.

W badaniu z 10 stycznia przebadano 111 kolejnych pozytywnych próbek z rozpoznanym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 i w grupie tej stwierdzono 70 przypadków zakażenia omikronem.

"Według naszej oceny częstość zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w wariancie omikron w Wielkopolsce stanowił 10 stycznia około 63 proc., co oznacza 10-krotny wzrost w ciągu ostatnich dwóch tygodni" – podkreślił prof. Pławski.

Instytut Genetyki Człowieka PAN w kwietniu 2020 r. otworzył laboratorium COVID-19. W czerwcu 2021 r. laboratorium stało się częścią Innowacyjnego Centrum Medycznego.

Do tej pory laboratorium przebadało ponad 85 tys. pacjentów. Wykonuje testy RT-PCR wykrywające obecność wirusa SARS-CoV-2 i testy antygenowe. Ma uprawnienia podmiotu leczniczego i wpisane jest na listę laboratoriów COVID-19 Ministerstwa Zdrowia.

W laboratorium opracowano test RT-PCR na COVID-19 i wprowadzono do diagnostyki pierwszy w Polsce test różnicujący COVID-19 i grypę. Oprócz wykonywanych testów diagnostycznych w laboratorium analizowana jest budowa i zmienność genomów SARS-CoV-2, a wyniki wprowadzane są do ogólnoświatowych baz danych.

We wrześniu Innowacyjne Centrum Medyczne wprowadziło pierwszy w Polsce test do oceny komórkowej odpowiedzi immunologicznej przeciwko SARS-CoV-2 i badanie ilościowe przeciwciał IgG w krwi. Uruchomiona została również pracownia sekwencjonowania genomowego. (PAP)

Autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pył drogowy w centrum Warszawy ma wysokie stężenie substancji rakotwórczych

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste pomogły szczurom po udarach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera