Nauka dla Społeczeństwa

25.09.2023
PL EN
03.03.2022 aktualizacja 03.03.2022

Nanocząstki sterylizujące powierzchnię

 Źródło: Shutterstock Źródło: Shutterstock

Bioaktywne kompozyty nanocząsteczkowe nałożone w postaci trwałej powłoki likwidują wirusy, bakterie i grzyby. Takie zabezpieczenie sterylności miejsc narażonych na rozprzestrzenianie się drobnoustrojów proponuje badaczka z Politechniki Warszawskiej.

Jak informuje Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej, technologia łączenia sterylizujących nanocząsteczek w struktury kompozytowe została opracowana w zespole prof. Agnieszki Jastrzębskiej. Produkt inżynierii fizyko-chemicznej pozwala niszczyć szkodliwe drobnoustroje na dowolnej powierzchni.

„Kompozyty nanocząsteczkowe jako proszek lub żel mogą stanowić dodatek sterylizujący do niemal wszelkich materiałów. Umożliwia to posługiwanie się tego rodzaju produktami w miejscach i na powierzchniach szczególnie narażonych na rozprzestrzenianie się drobnoustrojów chorobotwórczych” - wyjaśnia prof. Jastrzębska, cytowana w komunikacie PW.

Dodaje, że skład chemiczny i parametry nanokompozytów można dopasować do szczegółowych wymagań odbiorcy końcowego, nadając im unikatowe cechy funkcjonalne. Ograniczenie przy tym stanowi jedynie wyobraźnia twórców nanostruktury.

Bioaktywne powłoki nanocząsteczkowe są stabilne. Zachowują właściwości samosterylizujące i nie uwalniają pojedynczych nanocząstek, które mogłyby być wchłaniane przez komórki organizmów żywych. W przeciwieństwie do toksycznych wolnych nanocząstek, układy nanokompozytowe są zatem bezpieczne dla otoczenia.

Z wykorzystaniem kompozytów nanocząsteczkowych opracowano m.in. wyroby papiernicze i wytwarzane w druku offsetowym, tworzywa sztuczne, w tym biodegradowalne, inteligentne tekstylia, farby, lakiery i grunty do zabezpieczania materiałów konstrukcyjnych jak np. beton, tynki czy drewno, a także środki do dezynfekcji powierzchni czy dłoni.

„Nanocząsteczkowe kompozyty sterylizujące oraz efektywne technologie ich produkcji są odpowiedzią nauki na zapotrzebowanie rynku. Zwłaszcza w czasach pandemii koronawirusa jest to temat niezwykle ważny społecznie, a materiały o unikatowych własnościach zyskują znaczenie. Zapotrzebowanie na nowe i bezpieczne rozwiązania niszczące bakterie, grzyby i wirusy jest bardzo wysokie” - zaznacza prof. Jastrzębska.

Pole zastosowań dla nowych powłok samosterylizujących rozwija spółka spin-off ADJ Nanotechnology. Tygodniowo produkcja sięga dziesiątek kilogramów nanocząstek kompozytowych o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych i samosterylizujących.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023