Uczelnie i instytucje

Kraków/ Biuro Erasmus Plus InnHUB zaczęło działać przy Uniwersytecie Ekonomicznym

Kraków, 03.03.2021. Budynki Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski
Kraków, 03.03.2021. Budynki Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

Promowaniem ofert programu Erasmus Plus, pomocą w podnoszeniu kompetencji uczniów, studentów, pracowników z całej Małopolski, wspieraniem działań innowacyjnych ma się zajmować Biuro Erasmus Plus InnHUB, które zaczęło działać przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Podczas piątkowego oficjalnego otwarcia nowego punktu Narodowa Agencja Programu Erasmus Plus i Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie (UEK) podpisały umowę o współpracy.

Biuro mieści się w pawilonie C na kampusie UEK. Punkt będzie miejscem spotkań i wykładów prezentujących dobre praktyki, ze szczególnym uwzględnieniem innowacyjnych przedsięwzięć.

„To nasza filia. Biuro ma nie tylko informować, ale przede wszystkim inspirować, pokazywać przykłady dobrych praktyk. Wspólnie mamy inkubować pewne pomysły, powiedzieć, o co warto aplikować (…). Czekamy na uczelnie, szkoły, przedsiębiorców, którzy chcieliby pomóc pracownikom podnieść kwalifikacje, wszystkich, którzy działają na rzecz edukacji” – powiedział dziennikarzom dyrektor generalny Narodowej Agencji Programu Erasmus Plus dr Paweł Poszytek.

Jak zauważył, program Erasmus Plus kojarzy się przede wszystkim z wymianą międzynarodową studentów, ale – podkreślił dyrektor – „to tylko mały wyrywek całej historii”, bo program Erasmus służy wszystkim, którzy chcą podnosić swoje kwalifikacje.

W nowo otwartym biurze pracuje już kilka osób, docelowo ma ich być ok. 15 – wyłonieni zostaną w drodze rekrutacji. Pierwsze spotkania z małopolskimi instytucjami zainteresowanymi ofertą Erasmus Plus już się odbywają.

„Warto zainteresować studentów, pracowników i innych podnoszeniem kwalifikacji, tym, że dzięki programowi Erasmus PLus są środki na rozwój” – zaznaczył rektor UEK dr hab. Stanisław Mazur.

Szef nowego biura Bartosz Stawiarz podkreślił m.in. znaczenie lokalizacji tego punktu.

„Gdzie pokazywać innowacje, jeśli nie w Małopolsce, która w Polsce, Europie, jest jednym z innowacyjnych centrów” – mówił Stawiarz, który jest też dyrektorem biura ds. współpracy z regionami w Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, zarządzającej europejskimi projektami.

„To bardzo cenna inicjatywa, która wpisuje się w strategię rozwoju Małopolski” – powiedział o biurze InnHUB marszałek Małopolski Witold Kozłowski. Jak zaznaczył, funkcjonowanie biura wzmocni innowacyjne projekty w regionie, dzięki czemu przyczyni się do dalszego rozwoju Małopolski.

Pierwszy HUB powstał w grudniu 2021 r. w Lublinie na terenie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Europejski budżet programu Erasmus Plus na lata 2021-2027 wynosi 28 mld euro, przy czym w Polsce budżet wynosi obecnie 1 mld, w każdym kolejnym roku ma być równy ok. 1,5 mld.(PAP).

Autor: Beata Kołodziej

bko/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • 22.01.2025. Otwarcie Laboratoriów fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej otworzył laboratorium kryminalistyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera