USA/ Prywatny zespół astronautów dotarł na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Fot. EPA/NASA/Joel Kowsky
Fot. EPA/NASA/Joel Kowsky

Pierwszy całkowicie prywatny zespół astronautów dotarł w sobotę bezpiecznie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) - poinformowała na Twitterze firma Axiom Spacer, organizator misji. Operacja, w której udział bierze trzech biznesmenów, potrwa ponad tydzień.

Na Twitterze Axiom Space opublikowano nagranie, na którym widać, jak członkowie komercyjnej załogi są witani przez astronautów przebywających na stacji kosmicznej. "Ekipa AX-1, po tym jak opuściła kapsułę Dragon, jest witana przez załogę ISS i wchodzi do miejsca, które będzie ich domem przez następne osiem dni" - napisano. (https://tinyurl.com/yzzcbdja)

Należącą do firmy SpaceX rakietę z astronautami wystrzelono w piątek z Przylądka Canaveral na Florydzie. Kapsuła Dragon 2 Endeavour została wyniesiona przez Falcon 9 na orbitę i przybyła do stacji kosmicznej około godz. 14:30 w Polsce. Jej dotarcie było opóźnione przez nieznaczną usterkę techniczną.

Misję Ax-1 na ISS zorganizowała firma Axiom Space. Dowódcą misji jest były astronauta NASA Michael Lopez-Alegria, a oprócz niego uczestniczą trzej biznesmeni: Larry Connor, Mark Pathy i Eytan Stibbe, którzy zapłacili za swój udział po 55 mln dolarów. Będą mieć dostęp do wszystkich części ISS, poza pomieszczeniem rosyjskich kosmonautów, ale mogą tam wejść uzyskawszy ich zgodę. Na stacji spędzą co najmniej osiem dni. (PAP)

skib/ ap/

arch.

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne diety chronią zdrowie – pokazuje 20 lat badań

  • Fot. Adobe Stock

    Metaboliczne podstawy autyzmu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera