Uczelnie i instytucje

Zachodniopomorskie/ Uniwersytet Szczeciński otworzył salę symulacji wirtualnej rzeczywistości

 Szczecin, 12.04.2022. Otwarcie sali symulacji wirtualnej rzeczywistości wraz z pokazem wykorzystania symulatorów na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego.  PAP/Marcin Bielecki
Szczecin, 12.04.2022. Otwarcie sali symulacji wirtualnej rzeczywistości wraz z pokazem wykorzystania symulatorów na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. PAP/Marcin Bielecki

Pięć aplikacji umożliwia m.in. pracę na wirtualnym miejscu zbrodni oraz próbę pokonania barier, z jakimi zmagają się osoby z niepełnosprawnościami. Sprzęt umożliwia wykreowanie multimedialnej wizji przestrzeni i zdarzeń.

W sali symulacji wirtualnej rzeczywistości udostępniono pięć aplikacji: miejsca zbrodni, wózka inwalidzkiego, wad wzroku, barier utrudniających aktywność osób niesłyszących oraz ograniczeń geriatrycznych.

Aplikacje pozwalają stworzyć studentom środowisko do treningów i doskonalenia umiejętności w sytuacji, gdy praktykowanie w rzeczywistych warunkach jest trudne, niebezpieczne lub bardzo kosztowne.

"Koszty tych symulacji są nieporównywalnie mniejsze od kosztów wygenerowania rzeczywistego zdarzenia. Wyobraźmy sobie, że chcemy sobie zasymulować awarię np. w elektrowni. Wiadomo jest, że nikt nie jest w stanie sobie pozwolić, żeby daną elektrownię wyłączyć, czy zasymulować zdarzenie niebezpieczne" - powiedział wiceprezes zarządu firmy Asseco Data Systems Daniel Lala.

Dzięki wirtualnej rzeczywistości studenci prawa czy kryminalistyki mogą uczyć się jak badać i analizować ślady pozostawione na miejscu przestępstwa. Przy wykorzystaniu technologii informatycznych wykreowano multimedialną wizję przedmiotów, przestrzeni i zdarzeń.

"Jeżeli chodzi o scenę zbrodni, to musimy sobie zdawać sprawę z tego, że bardzo trudno jest wpuścić studentów na rzeczywiste miejsce zbrodni. Oni nam te dowody zadepczą i taka sytuacja jest niemożliwa" – wskazał Daniel Lala.

Aplikacje mają pokazywać trudności z jakimi zmagają się osoby z niepełnosprawnościami, czy osoby starsze.

"Chodzi o to, aby przyszła kadra administracji publicznej wiedziała, z jakimi problemami zmagają się ich interesariusze" – powiedział nauczyciel akademicki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego Jakub Baranowski.

Wskazał, że "są to bariery architektoniczne, jak np. za wysokie krawężniki, niedostosowany autobus do osoby niepełnosprawnej, brak windy".

Zajęcia dydaktyczne z wykorzystaniem symulatorów adresowane będą zarówno do studentów, jak i do podmiotów z otoczenia społeczno-gospodarczego: stowarzyszeń, fundacji, urzędów, sądów czy przedsiębiorstw.

Sala symulacji powstała w na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego w ramach projektu wdrożeniowego "Jak najbliżej dostępności". Koszt inwestycji to ponad 962 tys. zł.(PAP)

autorka: Małgorzata Miszczuk

misz/ ok/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 09.05.2025. Od lewej: marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezes stowarzyszenia Pro Silesia Małgorzata Staśko, członek stowarzyszenia Biznes Pro Silesia Dawid Pasek, rektor Akademii Muzycznej Katowice Jarosław Mamczarski, prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Justyna Kucharczyk, rektor AWF Katowice Andrzej Małecki,  rektor Politechniki Śląskiej Marek Pawełczyk, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Celina Olszak, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Tomasz Szczepański, rektor Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Koziołek podczas konferencji prasowej inaugurującej Forum Przyszłości Miasta Nauki w Katowicach. PAP/Michał Meissner

    Siedem uczelni podpisało porozumienie współpracy przy Programie Naukowym dla Śląska

  • Pałac Branickich w Białymstoku. Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Rozpoczyna się 21. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera