16 proc. ludzi odczuwa ból głowy każdego dnia

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Aż 16 proc. ludzi na świecie odczuwa ból głowy każdego dnia, a 7 proc. z tej grupy zgłasza migrenę - wynika z badań naukowców norweskich, którzy przeanalizowali oni blisko 360 publikacji z okresu 1961-2020. Wyniki opublikowano w The Journal of Headache and Pain.

Ból głowy to jedna z najczęstszych dolegliwości. Różne ośrodki na świecie prowadzą swoje statystyki dotyczące lokalnego zasięgu występowania tej niedyspozycji, ale naukowcy z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii dokonali obliczeń w skali populacji globalnej.

Na podstawie analizy publikacji naukowych obejmujących lata 1961-2020 ustalili oni, że w ciągu minionych 12 miesięcy bólu głowy doświadczała ponad połwa (52 proc.) ludzi na świecie. Aż 14 proc. zgłaszało ból podobny do migreny, a 26 proc. opisuje ból głowy jako „napięcie”. Prawie 5 proc. ludzi odczuwa jakiegoś rodzaju ból głowy przez przynajmniej 15 dni w miesiącu.

16 proc. ludzi na świecie odczuwa ból głowy każdego dnia, a 7 proc. z tej grupy zgłasza migrenę.

Opublikowane dane dotyczą ludzi w wieku 20-65 lat. Ból głowy częściej zgłaszają kobiety niż mężczyźni. Ta różnica jest szczególnie zauważalna w przypadku migreny – skarży się na nią 17 proc. kobiet i 9 proc. mężczyzn. Dwa tygodnie w miesiącu ból odczuwa 6 proc. kobiet i 3 proc. mężczyzn.

Autorzy publikacji zaznaczają, że badana literatura dotyczyła w większości społeczeństw mieszkających w krajach wysoko rozwiniętych, gdzie opieka zdrowotna jest na wysokim poziomie.

Neurolog Lars Jacob Stovner - współautor publikacji uważa, że dane porównawcze na podstawie podobnego raportu z 2007 wskazują, że problem dotyczący zasięgu występowania dolegliwości jaką jest ból głowy, może rosnąć w przyszłości, choć na tym etapie jest jeszcze za wcześnie, by to oceniać.

Więcej informacji - w materiale źródłowym (https://thejournalofheadacheandpain.biomedcentral.com/articles/10.1186/s10194-022-01402-2) (PAP)

uka/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera