Badania: po zakażeniu COVID-19 trzecia dawka szczepionki mRNA może nie być konieczna w przypadku Omikrona

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Osoby po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 powinny się zaszczepić dwiema dawkami szczepionki przeciwko COVID-19. Jednak w ich przypadku trzecia dawka w razie zakażenia Omikronem najprawdopodobniej nie ma większego znaczenia – sugerują najnowsze badania.

Dwa oddzielne badania na ten temat we wstępnej publikacji zamieszcza na swej stronie portal medRxiv. Pierwsze z nich wykazało, że wśród pacjentów wcześniej zakażonych koronawirusem, trzecia dawka szczepionki w technologii mRNA (tzw. booster) może nie zapewniać wzmocnienia ochronnego przed wariantem Omikron.

Wskazują na to badania prawie 130 tys. osób z testem pozytywnym na COVID-19, jakie w Connecticut przeprowadzono od listopada 2021 r. do stycznia 2022 r. W tej grupie 10 676 pacjentów było zakażonych wariantem Omikron. Od 6 do 8 proc. badanych zostało zakażonych poprzednim wariantem wirusa SARS-CoV-2.

Z obserwacji tych wynika, że dwie dawki szczepionki mRNA poprawiły ochronę przed Omikronem wśród osób, które wcześniej zostały zakażone innym wariantem tego patogenu. „Nie wykryliśmy jednak dodatkowej ochrony u tych osób, które otrzymały trzecią dawkę” – oświadczyła w komentarzu dr Margaret Lind z Yale University.

Drugie badania przeprowadzono w Kanadzie i uzyskano w nim podobnego rezultaty: trzecia dawka, jeśli zapewnia dodatkową ochronę przed Omikronem u osób wcześniej zakażonych koronawiruswem, to jedynie marginalnie.

Dr Margaret Lind z Yale University uważa zatem, że wnioski z obu badań są takie, że należy przyjąć dwie dawki szczepionki mRNA bez względu na to czy doszło wcześniej do zakażenia koronawirusem. Osoby, które nie zakaziły się wirusem SARS-CoV-2, powinny przyjąć trzecią dawkę. Boostera powinny też rozważyć ci, którzy mieli COVID-19 i należą do grup podwyższonego ryzyka powikłań tej choroby i mogą się obawiać, że ich odporność przeciwko koronawirusowi nadal nie jest wystraczająca. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ 1601.2025

    Starship uziemiony po czwartkowej eksplozji podczas lotu testowego

  • 15.04.2020 EPA/MARTIAL TREZZINI

    Światowa Organizacja Zdrowia: amerykańskie instytucje skorzystały na członkostwie w WHO

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera