W Instytucie Psychologii UJ szkolenia o pomocy uchodźcom wojennym

Źródło: Fotolia
Źródło: Fotolia

Instytut Psychologii UJ organizuje bezpłatne warsztaty dla wolontariuszy z polskimi i zagranicznymi ekspertkami z zakresu pomocy uchodźcom wojennym. Zajęcia odbędą się 12 maja oraz 19-20 maja w Krakowie.

„Widzimy, jak wiele osób chce zaangażować się w pomoc. Dlatego wykorzystujemy nowoczesną wiedzę psychologiczną, aby uczyć i podpowiadać, jak zrobić to w najlepszy możliwy sposób” – napisała w komunikacie przesłanym do mediów prof. Aleksandra Gruszka-Gosiewska, zastępczyni dyrektora Instytutu Psychologii UJ.

„Jesteśmy przede wszystkimi jednostką badawczą i dydaktyczną. Od samego początku prowadzimy Punkt wsparcia ofiarom rosyjskiej inwazji na Ukrainę” – napisała prof. Gruszka-Gosiewska. Jak podkreśla, Instytut kształci też przyszłych psychologów praktyków. „Stąd idea, aby przygotowywać rzetelnie osoby wolontariackie do pracy, która ich czeka. Entuzjazm jest bardzo ważny, ale nie zawsze wystarcza, gdy chcemy pomagać na dłuższą metę” - dodała.

Wszystkimi inicjatywami Instytutu opiekuje się specjalny zespół, którym kierują – prof. Małgorzata Opoczyńska-Morasiewicz oraz prof. Bernadetta Izydorczyk, Konsultant Krajowa w dziedzinie Psychologii Klinicznej.

W połowie maja Instytut Psychologii UJ będzie gościł dr Rony’ego Bergera z Center for Compassioante Mindful Education (Uniwersytet w Tel Awiwie). „Dr Berger jest starszym psychologiem klinicznym, uznanym na arenie międzynarodowej ekspertem w zakresie przygotowania psychologicznego do następstw terroryzmu i innych poważnych katastrof, a także redukcji uprzedzeń wśród grup etnicznych pozostających w konflikcie. Bardzo cieszymy się, że będziemy gościć go w naszym Instytucie” – czytamy w komunikacie.

Dr Berger współpracował m.in. z prof. Philipem Zimbardo oraz organizacjami takimi jak m.in. FEMA, Czerwony Krzyż, CDC, DMHAS, WHO, UNICEF, UNHCR, EU i UNOCA oraz kierował delegacjami humanitarnymi w następstwie konfliktów etnicznych i terroryzmu w Izraelu, Palestynie, Sri Lance, Tajlandii, Tanzanii i Kongo. W Krakowie przeprowadzi dwa bezpłatne warsztaty – dwudniowe dla profesjonalistek zawodowo zajmujących się pomocą i opieką zdrowotną oraz jednodniowe dla wolontariuszy. Oba odbędą się w języku angielskim.

Formularz rejestracyjny oraz więcej informacji można znaleźć na stronie: www.psychologia.uj.edu.pl/ua

PAP - Nauka w Polsce

uka/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Centrum wiedzy o wodzie Hydropolis (mk/soa) PAP/Maciej Kulczyński

    Budowanie mostów – motywem przewodnim 12. Konferencji Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPIN

  • Międzynarodowe zawody robotyczne XChallenge w Rzeszowie, 14.10.2023.

    Podkarpackie/ W połowie listopada w Jasionce odbędą się międzynarodowe zawody robotów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera