Nauka dla Społeczeństwa

12.04.2024
PL EN
12.05.2022 aktualizacja 12.05.2022

Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji w Katowicach

11.05.2022. XV Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji Intarg rozpoczęły się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. PAP/Zbigniew Meissner 11.05.2022. XV Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji Intarg rozpoczęły się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. PAP/Zbigniew Meissner

System ułatwiający uzdrowiskom wypromowanie własnych kosmetyków czy sprzęt VR przeciwdziałający zaburzeniom otępiennym u seniorów – to niektóre wynalazki prezentowane na XV Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji Intarg w Katowicach.

Dwudniowe spotkanie trwa od środy do czwartku w hali Spodek. "Przez te 2 dni Katowice stają się światową stolicą nauki i innowacji. Na targach prezentujemy wynalazki polskie i zagraniczne. Na ogół są to rozwiązania już bardzo zaawansowane, bliskie wdrożeniu, są też rozwiązania, które już zostały wdrożone. Wszystkie nowe pomysły, innowacje potrzebują promocji, żeby wyjść na zewnątrz, żeby się nimi zainteresował przemysł, rynek. Muszą się pokazywać i nasze targi temu służą" – powiedziała prezes organizującej targi firmy Eurobusiness-Haller Barbara Haller de Hallenburg-Illg.

"Te targi pięknie pokazują, że nauka, biznes, samorząd to trójkąt, który działa wspólnie" – oceniła dyrektor Centrum Inkubacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach dr inż. Magdalena Letun-Łątka.

Dodała, że choć polska nauka jest silna, a polscy naukowcy – wytrwali w dążeniu do celu, to komercjalizacja stworzonych przez nich rozwiązań jest trudnym zadaniem. "Nie każdy naukowiec jest stworzony do tego, aby być przedsiębiorcą, dlatego takie centra jak nasze wspierają twórców i naukowców, dbają o ochronę własności intelektualnej, ale też wsłuchujemy się w potrzeby przemysłu" – dodała szefowa Centrum Inkubacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej.

Uczelnia ta prezentuje na targach m.in. drona transportującego i dystrybuującego szczepionki przeciw wściekliźnie dla lisów, który może zastąpić leśników ręcznie rozrzucających te silnie cuchnące padliną szczepionki, jest też przydatny w miejscach, gdzie nie opłaca się lecieć samolotem. Z kolei spin-out naukowców i menedżerów Grydsen Lab zaprezentował na targach narzędzie terapeutyczne, które wykorzystuje technologię VR do ćwiczeń dla seniorów w celu przeciwdziałania postępom zaburzeń otępiennych, takich jak choroba Alzheimera.

Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej prezentują z kolei biokompozyt polimerowy na bazie włókna lnianego, który jest substytutem tworzyw sztucznych pochodzenia petrochemicznego i może służyć np. do produkcji sztućców czy palet. Kompozyt ten może być nawet pięciokrotnie przetwarzany w procesie recyklingu, a czas jego rozkładu to zaledwie 6-12 miesięcy. Z kolei Instytut Techniki Górniczej KOMAG z Gliwic przedstawił hybrydowy system zraszania do redukcji zapylenia i stężenia metanu w kopalnianych wyrobiskach – metan to jedno z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa pracy w polskich kopalniach.

W programie targów jest m.in. konkurs z cenionymi przez jego laureatów nagrodami i medalami, spotkania networkingowe, panele dyskusyjne poświęcone synergii nauki i przemysłu, transferowi wiedzy i technologii, a także modelom finansowania badań naukowych i wdrożeń w przemyśle. 

PAP - Nauka w Polsce, Anna Gumułka

lun/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024