Znamy zdobywców Medalu Fieldsa; laureatka z Ukrainy w lipcu z wykładem na UW

Źródło: Fotolia
Źródło: Fotolia

Hugo Duminil-Copin z Francji, koreańsko-amerykański matematyk June Huh, Brytyjczyk James Maynard oraz Maryna Wiazowska z Ukrainy są laureatami Medalu Fieldsa, przyznawanego za osiągnięcia w matematyce. Maryna Wiazowska już 12 lipca wygłosi wykład na UW - informuje uczelnia w prasowym komunikacie.

Medal Fieldsa, zwany też matematycznym Noblem przyznawany jest co cztery lata (od 1936 r.) przez Międzynarodową Unię Matematyczną za wyjątkowe osiągnięcia w matematyce. Ufundowane przez kanadyjskiego matematyka Johna Charlesa Fieldsa wyróżnienie może trafić do dwojga, trojga lub czworga naukowców, którzy nie ukończyli jeszcze 40 roku życia.

Nagrody wręczane są podczas Międzynarodowego Kongresu Matematyków – największej na świecie konferencji poświęconej tej dziedzinie nauki. Podczas tegorocznej ceremonii, która odbyła się 5 lipca w fińskich Helsinkach wyróżnienia odebrało czworo laureatów: Hugo Duminil-Copin, June Huh, James Maynard oraz Maryna Wiazowska.

Pochodząca z Kijowa matematyczka jest drugą w 86-letniej historii medalu kobietą, której przyznano to prestiżowe wyróżnienie. Pierwszą laureatką tej nagrody została w 2014 r. irańska matematyczka Maryam Mirzakhani.

Maryna Wiazowska studiowała na uniwersytecie im. Tarasa Szewczenki oraz w Instytucie Matematyki Ukraińskiej Akademii Nauk w Kijowie, a następnie uzyskała stopień magistra na uniwersytecie w Kaiserlautern, oraz stopień doktora w 2013 r. na uniwersytecie w Bonn w Niemczech. Odbyła staże podoktorskie na uniwersytecie Humboldta w Berlinie oraz uniwersytecie w Princeton w USA, a następnie została profesorem w École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) w Szwajcarii, gdzie od 2018 roku kieruje Katedrą Teorii Liczb. Instytut ten nazywany jest „europejskim MIT”. Wiazowska jest laureatką wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. nagrody Salema, nagrody Matematycznego Instytutu Clay’a czy nagrody New Horizons in Mathematics.

Medal Fieldsa naukowczyni otrzymała za rozwiązanie tzw. problemu upakowania sfer w wymiarze 8. Zagadnieniu temu poświęcony będzie też jej wykład "The sphere packing problem and beyond", który laureatka wygłosi 12 lipca o godz. 18.00 w sali 0.03 na Wydziale Fizyki UW przy ul. Pasteura 5 w Warszawie.

Jest to kolejne wydarzenie z serii wykładów popularnonaukowych "Zapytaj fizyka" wygłaszanych przez znamienitych naukowców i popularyzatorów nauki. Wykład Wiazowskiej jest równocześnie wykładem otwartym w ramach konferencji String Math 2022.

Więcej o laureatach tutaj.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 13.02.2019. Prof. Jacek Moll. PAP/Grzegorz Michałowski

    Łódź/ Profesor Jacek Moll doktorem honoris causa Politechniki Łódzkiej

  • 11.03.2022 PAP/Albert Zawada

    Śląskie/ Uczniowie ze szkoły w Pyskowicach zostali laureatami konkursu "Nauka dla Ciebie"

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera