Brazylia/ Amazonia płonie; najwięcej pożarów lasów od 15 lat

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W brazylijskiej części Amazonii w ciągu pierwszych 6 miesięcy tego roku wykryto o 17 proc. więcej pożarów lasów deszczowych niż w takim samym okresie 2021 roku. To, że ich liczba wzrasta w niepokojącym tempie potwierdza ogłoszony we wtorek komunikat rządowy.

Satelity obserwacyjne wykryły w tym czasie na terenie brazylijskiej części Amazonii 7533 ognisk pożarów.

Część z nich – jak głosi wspomniany komunikat - jest zawiniona przez drobnych rolników, którzy mimo oficjalnego zakazu podpalają trawy i zarośla aby przygotować grunt pod uprawy, ale nie są w stanie kontrolować ognia.

Naukowcy z Brazylijskiego Krajowego Instytut Badań Przestrzeni Kosmicznej (INPE) w oparciu o zdjęcia satelitarne wskazują innych winowajców. Ich zdaniem przyczyną najgorszych od piętnastu lat szkód wyrządzonych w pierwszej połowie 2022 roku lasom brazylijskiej Amazonii – największemu kompleksowi leśnemu świata - jest celowe wypalanie przez nielegalnie działających przedsiębiorców.

Eksploatują oni bezcenne bogactwa mineralne Amazonii i prowadzą wyrąb cennych gatunków drewna.

Rzeczniczka brazylijskiej filii organizacji Greenpeace, Cristiane Mazzetti, oskarża rząd prezydenta Jaira Bolsonaro o to, że uprawia „politykę przyzwolenia” na tego rodzaju praktyki. (PAP)

ik/ jm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Jadalne gniazda ptaków. Fot. Adobe Stock

    Napój z dodatkiem jadalnych ptasich gniazd ma pomóc walce z nadciśnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    W Pacyficznej Plamie Śmieci gromadzi się plastik z całego świata

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera