Uczelnie i instytucje

Lublin/ Duże zainteresowanie studiami na lubelskich uczelniach wśród Ukraińców

Źródło: Fotolia
Źródło: Fotolia

Podczas tegorocznej rekrutacji na studia w Lublinie jest też duża grupa chętnych z Ukrainy. Najczęściej wybierają takie kierunki jak: turystyka i rekreacja, informatyka, zarządzanie. Ukraińcy stanowią największą część studentów zza granicy na lubelskich uczelniach.

Rzecznik Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Aneta Adamska poinformowała PAP, że podczas tegorocznej rekrutacji na studia zgłosiło się blisko 1,5 tys. obcokrajowców, z czego większość stanowili Ukraińcy – tj. 970 kandydatów, "Zainteresowanie jest na podobnym poziomie, co w roku ubiegłym. Kierunki najczęściej wybierane przez ukraińskich kandydatów na studia to: turystyka i rekreacja, informatyka, zarządzanie, international relations, anglistyka i logistyka" – podała rzeczniczka.

W minionym roku akademickim na UMCS studiowało łącznie ok. 1,7 tys. cudzoziemców, co stanowi ok. 10 proc. wszystkich studentów uczelni. "W tej liczbie mieści się ponad 800 studentów pochodzących właśnie z Ukrainy" – podkreśliła rzeczniczka.

Dotychczas na studia na Politechnice Lubelskiej zarejestrowało się 850 kandydatów z zagranicy. W zdecydowanej większości są to uczniowie z Ukrainy. Do przyjęcia zostało zakwalifikowanych blisko 410 osób.

"W ciągu kilku ostatnich lat obserwujemy zainteresowanie studiami na Politechnice Lubelskiej wśród ukraińskiej młodzieży. W porównaniu z ubiegłym rokiem mamy ok. 150 osób więcej zarejestrowanych w systemie rekrutacyjnym. Zdecydowanym faworytem wśród Ukraińców jest informatyka. W tym roku ten kierunek wybrało dwukrotnie więcej kandydatów, niż rok temu" – zaznaczyła rzeczniczka Politechniki Lubelskiej Iwona Czajkowska-Deneka.

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę, studiowało ok. 500 studentów i doktorantów z Ukrainy, którzy stanowili największą grupę studentów-obcokrajowców. W tegorocznej rekrutacji na studia na KUL zgłosiło się ok. 130 obywateli Ukrainy.

"Zainteresowanie studiami na KUL osób z Ukrainy jest porównywalne z poprzednimi latami. Większe jednak, jeśli chodzi o kierunki anglojęzyczne, z uwagi na brak znajomości języka polskiego" - podkreśliła Magdalena Pranagal, która kieruje pracami Biura Rekrutacji KUL. Zwróciła jednak uwagę, że należy spodziewać się większego zainteresowania studiami w naborze wolnym z uwagi na uproszczoną procedurę przyjęcia kandydata.

Obywatele Ukrainy w tegorocznej rekrutacji wybierali najczęściej takie kierunki jak: zarządzanie, stosunki międzynarodowe, dziennikarstwo, informatyka, lingwistyka stosowana, ekonomia, bezpieczeństwo narodowe. "Studia na KUL prowadzone są w dwóch językach wykładowych - polskim i angielskim. W mijającym roku akademickim większość studentów z Ukrainy, ok. 98 proc., studiuje w języku polskim" – podała zastępca rzecznika prasowego KUL Monika Stojowska.

Na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, rejestracja kandydatów na studia stacjonarne prowadzone w języku polskim trwała do 30 czerwca dla kandydatów legitymujących się maturą zagraniczną. "Zarejestrowało się 38 osób, w tym 14 osób z Ukrainy i 12 osób z Białorusi" – podał rzecznik uczelni Wojciech Brakowiecki.

Jak wyjaśnił, po wybuchu wojny w Ukrainie Uniwersytet Medyczny przyjął 23 studentów, obywateli Ukrainy - 20 osób na kurs języka polskiego medycznego i 3 osoby bezpośrednio na studia (IV i V rok kierunku lekarskiego oraz III rok kierunku lekarsko-dentystycznego).

Ukraińcy zainteresowani są również studiami na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. "Na chwilę obecną mamy zarejestrowanych około 200 osób z Ukrainy i jest to poziom nieodbiegający od lat poprzednich. Czekamy w tej chwili jeszcze na dokumenty ze względu na to, że część osób przebywa na terenie Ukrainy" – przekazała Agnieszka Wasilak z działu rekrutacji i promocji UP.

Ostateczne liczby przyjętych na studia, w tym również obcokrajowców, będą znane dopiero po potwierdzeniu przez nich chęci studiowania i dostarczeniu dokumentów.

PAP - Nauka w Polsce, Gabriela Bogaczyk

gab/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: w akademikach w Polsce brakuje 400 tys. miejsc noclegowych

  • 10.04.2025. Ćwiczenia reagowania kryzysowego Kryzys 25 w Centrum Symulacji Medycznej, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, 10 bm. Wydarzenie jest organizowane przez Akademię Wojsk Lądowych. Scenariusz zakładał akcję ratunkową, po pożarze. Celem ćwiczeń jest koordynacja służb, rozwinięcie zdolności organizacyjnej, analiza sprawności działania, praktyczne nauczanie studentów ratownictwa medycznego i wydziału lekarskiego poprzez symulowane działania ratunkowe. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci AWL z innymi służbami ćwiczyli akcje ewakuacyjne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera