Uczelnie i instytucje

Komisja Europejska ogłosiła wyniki dotyczące inicjatywy Uniwersytety Europejskie

Źródło: Fotolia
Źródło: Fotolia

Z budżetu w wysokości 272 mln euro pochodzącego ze środków programu Erasmus+ szesnaście dotychczasowych sojuszy uczelni europejskich (tzw. Uniwersytetów Europejskich) nadal będzie otrzymywać wsparcie, a cztery nowe sojusze rozpoczną współpracę - poinformowała w środę Komisja Europejska.

Komisja Europejska ogłosiła w środę wyniki zaproszenia do składania wniosków dotyczących inicjatywy Uniwersytety Europejskie w 2022 r. Jak podano, z rekordowego budżetu w wysokości 272 mln euro pochodzącego ze środków programu Erasmus+ szesnaście dotychczasowych sojuszy uczelni europejskich (tzw. Uniwersytetów Europejskich) nadal będzie otrzymywać wsparcie, a cztery nowe sojusze - rozpoczną współpracę.

Polskie uczelnie są częścią 10 z 16 dotychczasowych sojuszy i 3 z 4 nowych. Do nowych dołączyły Politechnika Koszalińska, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Wraz z 24 sojuszami wybranymi w 2020 r. istnieją obecnie 44 Uniwersytety Europejskie, które skupiają 340 instytucji szkolnictwa wyższego w stolicach i w oddalonych regionach 31 krajów - wyjaśniono w komunikacie KE. Uniwersytety Europejskie to sojusze międzyuczelniane z całej Europy, które współpracują w dziedzinie edukacji, badań naukowych i innowacji z korzyścią dla studentów, nauczycieli i całego społeczeństwa.

"Jeśli spojrzymy na europejskie uczelnie osobno, to zauważymy, że każda z nich jest samoistnym ośrodkiem wiedzy i innowacji. Tworząc między nimi połączenia i transnarodowe sojusze, dajemy im możliwość stania się europejskimi liderami wiedzy oraz dalszego rozwoju poprzez współpracę w dziedzinie edukacji, badań naukowych i innowacji. Jestem przekonany, że Uniwersytety Europejskie wspólnie wprowadzą szkolnictwo wyższe w Europie na nowy poziom" - powiedział wiceprzewodniczący KE Margaritis Schinas cytowany w komunikacie.

Z kolei komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży Marija Gabriel stwierdziła: "Dzisiaj jesteśmy bliżej urzeczywistnienia naszej wizji dotyczącej sektora szkolnictwa wyższego w Europie: międzyuczelniane kampusy oferujące studentom, kadrze i naukowcom z całej Europy możliwości w zakresie mobilności bez przeszkód, by wspólnie tworzyć nową wiedzę w różnych krajach i dyscyplinach. Jestem dumna, że możemy zapewnić sojuszom wyższe i długoterminowe finansowanie z programu Erasmus+, a także że zadbaliśmy o integracyjne podejście, dzięki któremu instytucje szkolnictwa wyższego mogą przyłączać się do istniejących już sojuszy lub tworzyć nowe."

Każdy sojusz otrzymuje budżet w wysokości do 14,4 mln euro z programu Erasmus+ na cztery lata.

W komunikacie zapowiedziano, że pod koniec 2022 r. KE ogłosi kolejne zaproszenie do składania wniosków w ramach programu Erasmus+ w celu zaoferowania finansowania dotychczasowych sojuszy i możliwości tworzenia nowych.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ Dolnośląskie Centrum Onkologii z prestiżowym certyfikatem

  • Fot. Adobe Stock

    Uniwersytet Medyczny w Łodzi: na kierunku lekarsko-dentystycznym 16 chętnych na miejsce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera