Nauka dla Społeczeństwa

28.09.2023
PL EN
10.08.2022 aktualizacja 19.08.2022

Astronauta ESA gościem zawodów European Rover Challenge w Kielcach

Kielce, 11.09.2021. Łazik zaprezentowany w ramach Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Fot. PAP/Piotr Polak Kielce, 11.09.2021. Łazik zaprezentowany w ramach Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Fot. PAP/Piotr Polak

Pierwszy Hiszpan w kosmosie – Pedro Duque będzie gościem specjalnym zawodów robotów marsjańskich European Rover Challenge (ERC 2022) w Kielcach. Zawodom i debatom naukowym organizowanym od 9 do 11 września będą towarzyszyły popularnonaukowe atrakcje dla gości i degustacja "kosmicznych potraw".

Serwis PAP - Nauka w Polsce objął patronatem medialnym finał 8. edycji międzynarodowych zawodów ERC 2022.

Organizatorzy ERC zapraszają do Polski utytułowanych astronautów, którzy przekroczyli linię Kármána, czyli umowną granicę między Ziemią a przestrzenią kosmiczną. Spotkanie z hiszpańskim astronautą Pedrem Duque, który do 2021 r. pełnił funkcję ministra nauki i innowacji, a wcześniej odpowiadał również za szkolnictwo wyższe w Hiszpanii, będzie miało charakter otwarty.

Osoby, które odwiedzą Politechnikę Świętokrzyską w Kielcach, aby obserwować zmagania drużyn na największym na świecie sztucznym polu marsjańskim, trafią również do Strefy Inspiracji. Tam prezentowane będą czworonożne roboty i eksperymenty z ciekłym azotem. Ochotnicy będą mogli spróbować żywności liofilizowanej, czyli takiej, z której w procesie tworzenia usunięta została woda. Wstęp na zawody jest bezpłatny.

Jak poinformował Maciej Myśliwiec z Biura Prasowego ERC, finaliści stanowią "śmietankę najlepszych od Egiptu po Kanadę". Z 30 drużyn z 10 krajów aż 19 drużyn pojawi się z własnym łazikiem w Kielcach, żeby spróbować swoich sił w stacjonarnej formule zawodów. Reszta będzie zdalnie sterować łazikiem poruszającym się po torze marsjańskim na terenie Politechniki Świętokrzyskiej za pomocą specjalnego internetowego interfejsu.

"Zespół naukowy ERC co roku stara się podnosić zawodnikom poprzeczkę, dbając jednocześnie o to, by środowisko geologiczne panujące na powierzchni Czerwonej Planety zostało odtworzone jak najbardziej realistycznie. Czego mogą spodziewać się uczestnicy European Rover Challenge w tym roku? Na pewno będzie sporo dymu i wybuchających wulkanów" – wymienia dr Anna Łosiak, geolożka planetarna, główna projektantka toru marsjańskiego ERC.

Dodaje, że obszar, po którym przemieszcza się robot to wiernie odwzorowane pole na granicy między wielką prowincją wulkaniczną Elysium a północnymi równinami Marsa. Na terenie tych równin kiedyś znajdował się ocean.

"Zatem na miejscu drużyn byłabym przygotowana na jazdę łazikiem po terenie ukształtowanym przez ogień i lód. Kto wie, może roboty natrafią nawet na ślad wody na Marsie?" - mówi ekspertka, cytowana w materiale prasowym.

Uczestnicy ERC będą mieli okazję spotkać na żywo m.in. dr. Gernota Groemera - dyrektora Austriackiego Forum Kosmicznego, Gianfranco Visentina – szefa Sekcji Automatyki i Robotyki Europejskiej Agencji Kosmicznej czy prof. Grzegorza Wrochnę, prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej. Wśród zaproszonych ekspertek jest analogowa astronautka dr Reut Sorek Abramovich, popularyzatorka kosmosu dr Niamh Shaw oraz dr Illaria Cinelli, którą włoski dziennik La Repubblica ogłosił jedną ze "100 kobiet, które zmienią świat".

Podczas transmisji na żywo ze studiem ERC połączą się m.in. dr Adriana Marais opracowująca pierwszą afrykańską misję kosmiczną na Księżyc, prof. Thais Russomano zajmująca się medycyną lotniczą oraz Maria Antonietta Perino – dyrektor ds. eksploracji gospodarki kosmicznej i sieci międzynarodowej Thales Alenia Space. Wezmą one udział w debatach poświęconych technologiom przyszłości oraz różnym aspektom badania kosmosu.

W poprzednich latach na European Rover Challenge goszczono m.in. Harrisona Schmitta, astronautę NASA i członka ostatniej misji na Księżyc, a także Tima Peake’a – astronautę Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Współorganizatorami tegorocznej edycji ERC są Europejska Fundacja Kosmiczna, Politechnika Świętokrzyska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Europejskiej Agencji Kosmicznej, Międzynarodowej Federacji Astronautycznej oraz Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego.

Pełny program wydarzenia można znaleźć na stronie: https://roverchallenge.eu/

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023