Nauka dla Społeczeństwa

08.06.2023
PL EN
16.09.2022 aktualizacja 16.09.2022

Nowa metoda oczyszczania powietrza powstała dzięki naukowcom UG

Pictured from the left: dr inż. Anna Gołąbiewska, dr inż. Paweł Mazierski, dr inż. Beata Bajorowicz and further on dr inż. Anna Malankowska. Credit: Press Office UG Pictured from the left: dr inż. Anna Gołąbiewska, dr inż. Paweł Mazierski, dr inż. Beata Bajorowicz and further on dr inż. Anna Malankowska. Credit: Press Office UG

Zespół z Uniwersytetu Gdańskiego opracował sposób oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń chemicznych i szkodliwych mikrobów oparty na tytanowych nanorurkach. Na wynalazek przyznano już europejski patent.

Zanieczyszczenia organiczne i nieorganiczne, bakterie, grzyby i wirusy - to wszystko usuwa z powietrza system opracowany przez zespół z Uniwersytetu Gdańskiego. Może działać w urządzeniach stacjonarnych, jak i przenośnych, używanych w pomieszczeniach, pojazdach, a także na zewnątrz.

Jego głównym elementem jest nowego typu materiał oparty na nanorurkach z tlenku tytanu (TiO2).

Pod wpływem światła usuwa on szkodliwe substancje i mikroorganizmy

„Materiał o właściwościach fotokatalitycznych, który powstał w wyniku prac badawczych, może być zaimplementowany w urządzeniach przystosowanych do oczyszczania powietrza w aglomeracjach miejskich np. wieżach fotokatalitycznych, które pozwolą na jednoczesne usuwanie lotnych związków organicznych i nieorganicznych - takich jak NOx oraz SO2, pyłów oraz mikroorganizmów, a tym samym na polepszenie jakości powietrza” - podkreśla kierująca projektem prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medynska z Pracowni Fotokatalizy Wydziału Chemii.

Razem z nią nad pomysłem pracowali: prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medynska, dr inż. Marek Kobylański, mgr Patrycja Parnicka, dr inż. Anna Malankowska, dr inż. Paweł Mazierski, dr inż. Joanna Nadolna, dr inż. Beata Bajorowicz oraz dr inż. Anna Gołąbiewska.

Europejski Urząd Patentowy przyznał właśnie patent na wynalazek pt. „Materiał z tytanu do oczyszczania powietrza ze związków organicznych, nieorganicznych, pyłów oraz mikroorganizmów”.

Teraz eksperci z UG planują przeprowadzić analizę rynku i na tej podstawie zdecydują o staraniach o walidację patentu w krajach poza Europą.

Więcej informacji na stronie.

PAP - Nauka w Polsce

mat/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023