Nauka dla Społeczeństwa

21.02.2024
PL EN
02.10.2022 aktualizacja 02.10.2022

Naukowcy przedstawią różne aspekty kształtowania się płci człowieka

Źródło: Adobe Stock Źródło: Adobe Stock

Płeć biologiczna kształtuje się przed narodzinami i jest wynikiem bardzo skomplikowanego i wieloetapowego procesu, którego efektem końcowym może być niezgodność w rozwoju płci chromosomalnej, gonadalnej i genitalnej - wskazała prof. Barbara Gawrońska-Kozak z PAN, zachęcając do udziału w konferencji popularnonaukowej "O kształtowaniu się płci człowieka".

Komisja Nauk o Życiu Polskiej Akademii Nauk oraz cztery ośrodki naukowe: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, Uniwersytet w Białymstoku i Uniwersytet Medyczny w Białymstoku są organizatorami konferencji popularnonaukowej "O kształtowaniu się płci człowieka".

Konferencja, która odbędzie się 7 i 8 października, organizowana pro publico bono, adresowana jest do wszystkich zainteresowanych, a w szczególności do nauczycieli i pedagogów.

"Płeć biologiczna jest kształtowana przed narodzinami i jest wynikiem bardzo skomplikowanego i wieloetapowego procesu. Mamy w nim trzy etapy: pierwszy to determinacja chromosomowa (para chromosomów XX charakterystyczna dla płci żeńskiej i XY charakterystyczna dla płci męskiej). Na to nakłada się determinacja płci gonadalnej prowadząca do rozwoju gonad: jajników lub jąder, za którą odpowiada kaskada włączanych w proces determinacji płci genów. Trzeci etap dotyczy różnicowania się wewnętrznych i zewnętrznych narządów płciowych (płeć genitalna)"- podkreśliła prof. Barbara Gawrońska-Kozak z Komisji Nauk o Życiu Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i w Białymstoku z siedzibą w Olsztynie.

Wskazała, że "na każdym etapie mogą nastąpić nieprawidłowości, a efektem końcowym może być różnorodność rozwoju płciowego".

"Mówimy o różnorodności i różnicach w rozwoju płci, które charakteryzują się niezgodnością w rozwoju płci chromosomalnej, gonadalnej i genitalnej. Do 2013 roku uważano, że transpłciowość jest chorobą i klasyfikowano ją do leczenia uznając za schorzenie. Obecnie nie mówimy o transpłciowości jako zaburzeniu. Wyprowadzono ją poza obszar psychiatrii, przenosząc do obszarów związanych ze zdrowiem seksualnym. Jest to postęp w myśleniu i wyraz akceptacji"- dodała.

Jak wskazała, w 2019 r. w Polsce powstał zespół specjalistów z różnych dziedzin, który opracowuje standardy postępowania wobec młodocianych osób transpłciowych i niebinarnych. Przewodniczy mu prof. dr hab. n. med. Aneta Gawlik ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, która wystąpi z wykładem podczas konferencji.

"Nie mamy problemu z tym, że są wśród nas ludzie różnego wzrostu, z różnymi nosami, o odmiennych kolorach oczu, brody czy włosów. Czemu tej różnorodności nie ma być, jeśli chodzi o kształtowanie się płci. Chcielibyśmy podczas konferencji przekazać rzetelną wiedzę w obszarze kształtowania się płci człowieka oraz to, że nie mówimy o zaburzeniach ale o różnorodności"- dodała.

Pierwszego dnia naukowcy będą mówić o biologicznych podstawach kształtowania się płci. Drugi dzień będzie poświęcony płci społeczno-kulturowej, czyli, w jaki sposób grupy społeczne poddają jednostkę treningom: intelektualnemu, emocjonalnemu czy społecznym, co wpływa na determinację ról społecznych kobiet i mężczyzn.

W piątek 7 października dr hab. Kamila Kusz-Zamelczyk opowie o „Genetycznych podstawach kształtowania się płci biologicznej”, prof. dr hab. Sławomir Wołczyński zaprezentuje wykład o „Kształtowaniu się fenotypu płci czyli płci metrykalnej z podstawowymi zaburzeniami”. „Wyniki europejskich badań nad jakością życia dorosłych pacjentów z zaburzeniami różnicowania i rozwoju gonad i narządów płciowych” przedstawi prof. dr hab. med. Jolanta Słowikowska-Hilczer.

Drugiego dnia, 8 października naukowcy zaprezentują wykłady dotyczące socjologicznych i psychologicznych aspektów kształtowania się płci. O „Tożsamości płciowej - pomiędzy biologią a psychologią” będzie mówić dr hab. Wojciech Dragan. Kwestię „Dysforii płciowej jako wyzwania dla rodziny, szkoły i systemu opieki zdrowotnej” omówi dr n. med. Katarzyna Bajszczak. „Społeczno-kulturowe aspekty kształtowania się płci człowieka” zaprezentuje dr Monika Ryndzionek. „Transpłciowość w ujęciu socjologicznym” przedstawi dr hab. Małgorzata Bieńkowska zaś o „ Młodocianej osobie interpłciowej i transpłciowej z perspektywy endokrynologa dziecięcego" opowie prof. dr hab. n. med. Aneta Gawlik.

Aby wysłuchać wykładów online należy zarejestrować się na stronie http://knoz.pl

Wszystkie wykłady będą ponadto zarejestrowane i będzie możliwość ich późniejszego wysłuchania na kanale youtube. Udostępniona będzie też książka z wykładami w formie pdf.

PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Libudzka

ali/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024