Nauka dla Społeczeństwa

06.12.2022
PL EN
01.10.2022 aktualizacja 01.10.2022

Samice kolibrów upodabniają się wyglądem do samców

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Niektóre samice nektareczków błękitnych, ptaszków z rodziny kolibrów, upodabniają się pod względem wyglądu do samców – donoszą naukowcy na łamach pisma „Proceedings of the Royal Society B”.

Jedna na pięć samic nektareczka błękitnego, gatunku z rodziny kolibrów, upodabnia się wyglądem do samców. Najprawdopodobniej robią tak, by uniknąć napastowania ze strony samców.

Nektareczki za młodu odznaczają się niebiesko-białym upierzeniem. Samce zachowują tę kolorystykę w dorosłości, samice zaś przybierają barwy bardziej stonowane, w zielono-białej palecie.

Okazuje się jednak, że ok. 20 proc. samic zachowuje niebiesko-białe upierzenie również w wieku dorosłym – dowodzą badania naukowców z amerykańskich uniwersytetów.

Samice z męskim upierzeniem zachowują wielkość ciała „zwykłych” samic. Mimo to mniej narażone są na agresję ze strony większych samców.

W najnowszych badaniach naukowcy mierzyli wydolność fizjologiczną (m.in. w trakcie lotu) samic o męskim upierzeniu, żeby zbadać, czy różnią się one tylko pod względem upierzenia. Zarówno samice o męskim, jak i żeńskim upierzeniu nie różniły się od siebie pod względem wydolności i siły.

Więcej: https://www.washington.edu/news/2022/09/07/female-jacobin-hummingbirds/ (PAP)

krx/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022