Samotność i poczucie nieszczęścia przyspieszają starzenie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Według chińskiego badania poczucie samotności, beznadziei i niezadowolenie z życia silniej przyspieszają starzenie, niż palenie tytoniu - wynika z badań opublikowanych w „Aging-US”.

Chińsko-amerykański zespół stworzył oparty na sztucznej inteligencji model, który analizuje różne biologiczne parametry i tempo starzenia się organizmu. Program przeanalizował dane dotyczące 12 tys. dorosłych mieszkańców Chin.

Opisane na łamach pisma „Aging-US” algorytmy wykryły różne czynniki sprzyjające szybszemu starzeniu się. Naukowcy wymieniają palenie tytoniu, przebyty udar, schorzenia wątroby i płuc. Szybciej starzały się też osoby żyjące samotnie, a także mieszkające na obszarach wiejskich (ze względu na gorszy dostęp do usług medycznych).

Okazało się, że kluczowe znaczenie ma stan umysłu. Poczucie beznadziei, nieszczęścia i samotności podnosiło biologiczny wiek bardziej, niż palenie.

Badacze podkreślają więc, że stan psychiki powinien być ważną częścią badań nad starzeniem się oraz elementem opieki medycznej.

„Stan umysłu i psychiki to jedne z najsilniej działających czynników pozwalających przewidzieć sytuację zdrowotną oraz jakość życia. Tymczasem są w dużej mierze pomijane w nowoczesnej opiece zdrowotnej” - zwraca uwagę Manuel Faria ze Stanford University.

Zdaniem autorów odkrycia odpowiednie dbanie o psyche może więc spowolnić lub nawet w pewnym stopniu odwrócić efekty starzenia. Właściwe działania można wprowadzić w skali całego kraju - uważają autorzy modelu.

Wcześniej ten sam zespół udostępnił program FuturSelf.AI, w którym można oszacować swój psychologiczny wiek, obecny oraz prognozowany stan psychiki.

Więcej informacji: https://www.aging-us.com/article/204264/text (PAP)

Marek Matacz

mat/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera