Nauka dla Społeczeństwa

28.05.2023
PL EN
10.10.2022 aktualizacja 10.10.2022

IDEAS NCBR rozpoczyna współpracę z holenderskim ośrodkiem CWI

Źródło: Adobe Stock Źródło: Adobe Stock

Centrum Wiskunde & Informatica (CWI) – holenderski, krajowy ośrodek badawczy w dziedzinie matematyki i informatyki oraz IDEAS NCBR, polski ośrodek badawczo-rozwojowy w dziedzinie sztucznej inteligencji podpisały porozumienie o współpracy. Instytucje planują wspólne prace badawcze oraz wymianę naukowców i studentów.

Na mocy porozumienia – (memorandum of understanding - MoU) - instytuty zobowiązują się do podjęcia wspólnych wysiłków na rzecz promowania badań naukowych i rozwoju talentów, w szczególności w dziedzinie informatyki - poinformowało IDEAS NCBR.

Współpraca ma na celu wspólne prowadzenie badań podstawowych i stosowanych o znaczącym wpływie społecznym, ekonomicznym i przemysłowym. Prace te będą koncentrować się na obszarach badawczych obejmujących AI i gospodarkę cyfrową, ze szczególnym naciskiem na technologię łańcucha blokblockchain, obliczeniowe nauki społeczne, analizę sieci społecznych, interakcję człowiek-maszyna i transformację energetyczną. Pierwsze wspólne prace badawcze organizowane będą w 2023 roku. Ponadto instytucje uzgodniły, iż będą prowadzić wymianę pracowników naukowych, studentów i pozostałych członków zespołów.

„IDEAS NCBR to nowe centrum badawczo-rozwojowe w Warszawie działające w obszarze AI i gospodarki cyfrowej. Jego celem jest wspieranie innowacyjnych badań i kształcenie nowej generacji naukowców w zakresie algorytmów i ich zastosowań - co doskonale pokrywa się z ambicjami CWI. Protokół uzgodnień pomiędzy CWI i IDEAS NCBR otwiera młodym naukowcom możliwość wymiany wiedzy, poszerzenia umiejętności badawczych i współpracy nad nowymi, inspirującymi tematami przy wykorzystaniu znakomitych środowisk badawczych w obu instytutach. Jestem przekonany, że MoU doprowadzi do wielu owocnych współprac pomiędzy naukowcami z CWI i IDEAS w nadchodzących latach" - powiedział Guido Schäfer, Starszy Badacz Sieci i Optymalizacji oraz członek Zespołu Zarządzającego w CWI, cytowany w prasowym komunikacie.

Dr hab. Piotr Sankowski, prof. UW, Prezes IDEAS NCBR dodaje: „Wierzymy, że im więcej możliwości wymiany wiedzy i międzynarodowej współpracy, tym większe szanse na nowatorskie rozwiązania oparte na AI. To świetna okazja, aby zbliżyć najlepszych ekspertów w tej dziedzinie i wspólnie dokonać zmian poprzez pracę nad algorytmami, które mogą poprawić obecny stan wiedzy w wielu dziedzinach".

PAP - Nauka w Polsce

ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023