Uczelnie i instytucje

Wrocławski Uniwersytet Medyczny najwyżej notowaną polską uczelnią w rankingu THE WUR 2023

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu w rankingu THE WUR notowany był po raz pierwszy i od razu sklasyfikowany w grupie 351-400 najlepszych uczelni świata. To najwyższa nota polskiej uczelni w tegorocznym rankingu – podano w komunikacie uczelni.

THE WUR (Times Higher Education World Universities Rankings) to jeden z największych światowych rankingów klasyfikujących uczelnie wyższe. W tym roku w zestawieniu znalazło się blisko 1800 uczelni, w tym 32 z Polski.

Służby prasowe uczelni poinformowały w komunikacie, że Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu w rankingu THE WUR notowany był po raz pierwszy i od razu sklasyfikowany w grupie 351-400 najlepszych uczelni świata. To najwyższa nota polskiej uczelni w tegorocznym rankingu.

Jak podano, na wynik Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu wpłynęła przede wszystkim ocena publikacji – cytowań. W tej kategorii uplasował się na 165 miejscu na świecie, 247 pozycję zajmując w kategorii warunków kształcenia.

Poza cytowaniami i dydaktyką kryteria wpływające na ocenę w tym rankingu to transfer wiedzy i umiędzynarodowienie.

"Najwyższa ocena w Polsce to fantastyczna wiadomość. Cieszę się, że obiektywna, międzynarodowa ocena potwierdza słuszność obranego przez nas kierunku – doskonałość w dydaktyce – o to zabiegamy" – powiedział cytowany w komunikacie rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Piotr Ponikowski.

Dodał, że szczególnie ważne jest dla niego wysokie miejsce w ocenie dydaktyki i przypomniał o pojawiających się coraz częściej w środowisku akademickim głosach o konieczności szeroko zakrojonej dyskusji odnośnie kryteriów oceny uczelni w Polsce.

"Oksford czy Harvard zawsze będą w czołówce. Do takiej doskonałości chcielibyśmy dążyć, ale warto pomyśleć, jak uwspólnić zasady oceny, byśmy, poprawiając nasze funkcjonowanie, poprawiali jednocześnie pozycję w krajowych i zagranicznych rankingach. Polska nauka może na tym jedynie zyskać" – podkreśla prof. Ponikowski, który jest jednym z najczęściej cytowanych naukowców świata.

THE WUR przyjmuje pięć składników oceny, odpowiednio podzielonych procentowo. Po 30 proc. otrzymują najważniejsze z nich: jakość nauczania i środowisko dydaktyczne, jakość badań i cytowania (wpływ badawczy). Tworzący ranking pozyskują dane z kilku źródeł – poza wypełnianymi przez uczelnię ankietami są to także baza bibliograficzna Scopus (publikacje i cytowania) i badanie reputacji uczelni przeprowadzane przez Times Higher Education wśród naukowców z całego świata.(PAP)

Autor: Roman Skiba

ros/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Olsztyn/ Planetarium chce kupić symulator łazika księżycowego

  •  15.07.2024. Premiera zaprojektowanego przez Studenckie Koło Naukowe Politechniki Śląskiej bolidu elektrycznego SW-05e w PreZero Arenie w Gliwicach. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Gliwice/ Nowy bolid elektryczny studentów Politechniki Śląskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera