Szwedzki współtwórca nowoczesnej chirurgii endokrynologicznej prof. Anders Bergenfelz odebrał w poniedziałek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Uczelnia nagrodziła naukowca za całokształt osiągnięć.
Prof. Anders Bergenfelz uhonorowany został w szczególności za rozwinięcie polskiej i krakowskiej chirurgii endokrynologicznej; promowanie Krakowa i Uniwersytetu Jagiellońskiego w świecie poprzez powierzenie organizacji prestiżowych kongresów naukowych o zasięgu ogólnoświatowym. Dzięki profesorowi na początku XXI w. wielu polskich lekarzy szkoliło się w zakresie małoinwazyjnej chirurgii endokrynologicznej – pod kierunkiem profesora w Oddziale Klinicznym Chirurgii Endokrynologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w szwedzkim Lund oraz innych instytucjach partnerskich w całej Skandynawii
Najwyższą godność UJ profesor otrzymał również za współtworzenie europejskiego rejestru schorzeń gruczołów wydzielania wewnętrznego leczonych operacyjnie (EUROCRINE); inicjatywę powołania w 2003 r., i współtworzenie, Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Endokrynologów (ESES).
"Prof. Anders Bergenfelz jest wielkim przyjacielem Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także krakowskiego ośrodka chirurgicznego i polskich chirurgów" – podkreślił w laudacji prof. Marcin Barczyński, kierownik Kliniki Chirurgii Endokrynologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Laudator przypomniał osiągnięcia i biografię naukowca.
Nowy doktor honoris causa wyrażając wdzięczność za przyznany tytuł, zwrócił uwagę m.in. na doniosłą rolę badań klinicznych w rozwoju medycyny. Podkreślił także wkład Uniwersytetu Jagiellońskiego, w tym prof. Marcina Barczyńskiego, w powstanie rejestru EUROCRINE oraz owocną współpracę z najstarszą polską uczelnią w tym i innych przedsięwzięciach. "Współpraca z ośrodkiem chirurgii endokrynologicznej na Wydziale Medycznym UJ była dla mnie zawsze wielką przyjemnością (…). Te jednostki cieszą się obecnie zasłużoną renomą w Europie i na świecie" - zaznaczył.
Anders Bergenfelz urodził się w Halmstad w Szwecji w 1954 r. Ukończył studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu w Lund w 1981 r., a tytuł specjalisty w zakresie chirurgii ogólnej uzyskał w 1988 r. Rozprawę doktorską obronił w 1992 r., w 1994 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego, tytuł profesora nadzwyczajnego w 2008 r., a od 2011 r. jest profesorem zwyczajnym w dyscyplinach chirurgia i edukacja medyczna. W latach 1999 – 2012 pełnił funkcję kierownika Kliniki Chirurgii Endokrynologicznej i Mięsaków Katedry Chirurgii Uniwersytetu w Lund. W latach 2011 – 2017 był dyrektorem Centrum Umiejętności Chirurgicznych "Practicum" Uniwersytetu w Lund. Autor licznych publikacji nt. chirurgii endokrynologicznej.
PAP - Nauka w Polsce, Beata Kołodziej
bko/ mir/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.