Powtarzający się stres, taki jak podniesione ciśnienie wewnątrzgałkowe - sprawia, że w komórkach siatkówki zachodzą zmiany epigenetyczne i transkrypcyjne, wskazujące na przyspieszony proces starzenia – informuje pismo „Aging Cell”.
Ciśnienie wewnątrzgałkowe zdrowych osób oscyluje zazwyczaj w przedziale 12-21 mmHg. U około dwóch-trzech ludzi jest najwyższe w ciągu nocy. Z tego względu pojedynczy pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego jest często niewystarczający, aby określić rzeczywisty stan i ryzyko progresji jaskry.
Naukowy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine podczas badań prowadzonych na myszach wykazali, że nawet łagodne, ale powtarzające się zwiększenie ciśnienia śródgałkowego skutkuje utratą komórek zwojowych siatkówki, czemu towarzyszy pogorszenie widzenia oraz przyspieszone starzenie się tkanek.
Badacze korzystali z tzw. zegara epigenetycznego Horvatha, pozwalającego mierzyć wiek na podstawie zmian metylacji DNA w tkankach.
„Wyniki naszych badań pokazują, jak ważna jest wczesna diagnoza i prewencja, a także dostosowane do wieku leczenie takich chorób jak jaskra. Zaobserwowane przez nas zmiany epigenetyczne wskazują, że zmiany na poziomie chromatyny akumulują się w wyniku powtarzającego się stresu. Jeśli choroba rozpoznawana jest szybko, mamy jeszcze możliwość zapobiegnięcia utracie wzroku” – komentuje dr Dorota Skowronska-Krawczyk, autorka analizy. (DOI: 10.1111/acel.13737) (PAP)
koc/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.