Nauka dla Społeczeństwa

02.12.2023
PL EN
28.11.2022 aktualizacja 29.11.2022

"Geniusze" i "Sztuka naskalna" - najlepsze filmy naukowe

Fot. mat. prasowe Fot. mat. prasowe

Rozstrzygnięto pierwszą edycję Festiwalu Filmów Naukowych. Za najlepszy film pełnometrażowy uznano „Geniuszy” w reżyserii Thora Kleina, w kategorii film krótkometrażowy zwyciężyła „Sztuka naskalna” w reżyserii Karoliny Juszczyk.

Festiwal Filmów Naukowych odbył się w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT Politechniki Warszawskiej. Jego celem była popularyzacja wiedzy i innowacyjnych technologii oraz zaproszenie widza do rozmowy o najnowszych odkryciach naukowych - poinformowała uczelnia.

W przeglądzie konkursowym wzięło udział 5 filmów pełnometrażowych oraz 7 filmów krótkometrażowych.

"Zaproponowano cały wachlarz form filmowych - od dokumentów po filmy fabularne, od profesjonalnych i wielkobudżetowych produkcji po propozycje amatorskie i bezbudżetowe. Dlatego też postanowiliśmy nie kierować się rozmachem filmów czy ich walorami estetycznymi, a raczej skupić się na funkcji jakie pełnią w misji popularyzacji nauki" - napisano w uzasadnieniu werdyktu, który obwieściło jury w składzie Monika Koperska (Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki), Anna Kwiatkowska-Bieda (TVP Nauka) i Krzysztof Szymański (Politechnika Warszawska).

W kategorii film pełnometrażowy wygrała produkcja "Geniusze" w reżyserii Thora Kleina. Twórcy filmu otrzymali nagrodę w wysokości 10 tys. zł.

Karolina Jurszczyk, Philippe Tłokiński, fot. CEZAMAT
Karolina Jurszczyk, Philippe Tłokiński, fot. CEZAMAT

"Jednogłośnie wybraliśmy film, który przeniósł nas w świat wielkiej nauki, nasycił dumą z polskiego wkładu w jedno z największych dokonań zeszłego wieku, pokazał rozterki moralne człowieka pracującego przy konstruowaniu bomby wodorowej i przybliżył drogę, jaką myśl matematyczna musiała pokonać formułując jeden z najbardziej popularnych dziś algorytmów - algorytm Monte Carlo" – uzasadniło jury.

W kategorii film krótkometrażowy zwyciężył film "Sztuka naskalna" Karoliny Juszczyk. Autorka otrzymała nagrodę w wysokości 5 tys. zł. Jury tłumacząc wybór tego filmu odwołało się do aspektów badawczych i uwidocznionego procesu naukowego.

Kadr z filmu "Sztuka naskalna", fot. CEZAMAT
Kadr z filmu "Sztuka naskalna", fot. CEZAMAT

"Dobrze zadane pytanie badawcze podyktowane treścią z 17-wiecznych rycin, iście detektywistyczny proces kwerendy i w końcu weryfikacja hipotezy w postaci podróży na drugi koniec świata. Film udowadnia, że nauka to nie praca, a pasja, którą jakże łatwo zarażać" – podsumowali oceniający.

Mecenasem Festiwalu oraz fundatorem nagród była Polska Fundacja Narodowa. Jak stwierdził cytowany w informacji prasowej prezes fundacji dr Marcin Zarzecki, Festiwal Filmów Naukowych umożliwia nie tylko promowanie filmów, ale także innowacyjnych osiągnięć nauki i zaawansowanej technologii.

Festiwal Filmów Naukowych został zorganizowany w ramach projektu "Kampus CEZAMAT – miejscem inspiracji i edukacji. Sztuka przyciągania do nauki i wiedzy". Projekt dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki", przekazanych Politechnice Warszawskiej.

Nauka w Polsce

kol/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023