Nauka dla Społeczeństwa

03.12.2023
PL EN
09.12.2022 aktualizacja 09.12.2022

Mikroplastik zwiększa szkodliwość innych zanieczyszczeń

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Na cząstkach mikroplastiku osiadają różnorodne, toksyczne substancje. W takim połączeniu substancje te mogą dodatkowo zmieniać postać i stawać się bardziej niebezpieczne.

Mikroplastik - cząsteczki tworzyw o wielkości od kilku nanometrów do kilku milimetrów to coraz częściej znajdowane w środowisku zanieczyszczenie.

Wielu specjalistów podejrzewa, że same w sobie są one szkodliwe dla przyrody i ludzi, ale jednocześnie gromadzą się na nich różnorodne substancje innego typu, np. metale ciężkie czy trujące substancje organiczne.

Nowe badanie opisane na łamach magazynu „Environmental Science & Technology Letters” wskazuje na jeszcze jedno zagrożenie - przemiany toksycznych substancji łączących się z plastikowymi cząstkami.

Naukowcy z Hong Kong Polytechnic University odkryli, że na przykład chrom może zmienić swój stan oksydacyjny, a od niego zależy wpływ tego metalu na żywe organizmy. III poziom utlenienia jest relatywnie bezpieczny, ale IV - toksyczny. Po zmieszaniu z cząsteczkami polistyrenu chrom chętnie przechodził przemianę do trującej postaci.

Sytuacja się jeszcze pogarszała, gdy do mieszaniny badacze dodali substancje obecne w kremach z filtrami UV. Chrom wtedy łatwiej przyłączał się do plastiku i jeszcze szybciej zmieniał swój stopień utlenienia.

Druga z wymienionych mieszanin okazała się też toksyczna dla organizmów żywych, a konkretnie dla glonów. Wzrost alg był spowolniony, co eksperci wiążą z działaniem trującej formy chromu.

Wyniki, zdaniem naukowców, wskazują na nieznane dotąd zagrożenie związane z przemianami związków osiadających na zanieczyszczających środowisko tworzywach sztucznych.

Więcej informacji: https://pubs.acs.org/doi/full/10.1021/acs.estlett.2c00689 (PAP)

Marek Matacz

mat/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023