Nauka dla Społeczeństwa

01.06.2023
PL EN
22.12.2022 aktualizacja 22.12.2022

System przeciwpożarowy w ramach doktoratu wdrożeniowego

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Powstał kompozyt, który chroni przed pożarem aluminiowe konstrukcje - pochłaniając ciepło ognia, a jednocześnie ochładzając konstrukcję. Opracował go w ramach doktoratu wdrożeniowego absolwent Politechniki Łódzkiej, o czym poinformowała uczelnia.

Stosowanie dodatkowych materiałów chroniących konstrukcję nośną z aluminium jest konieczne, ponieważ temperatura topnienia stopów aluminium jest znacznie niższa od temperatury pożaru. Aluminium ma niską wagę, stosunkowo wysoką wytrzymałość i można mu nadać praktycznie nieograniczone kształty, ale wymaga dodatkowej ochrony. Doktorant zaproponował i wykonał kompozyt o chłodząco-izolującym działaniu.

"Ciepło pożaru, które pochłania materiał jednocześnie aktywuje zdolność tego materiału do ochładzania konstrukcji, na którą działa ogień" - mówi twórca innowacji, dr inż. Konrad Sodol, cytowany w informacji prasowej.

Opracowany przez niego kompozyt jest prawie 3 razy razy wytrzymalszy od typowego betonu wykorzystywanego na fundamenty, a jego zdolność do chłodzenia konstrukcji jest wyższa o blisko 180 proc. od materiałów dostępnych na rynku.

Naukowiec użył związków chemicznych wcześniej niewykorzystywanych w inżynierii przeciwpożarowej. Ochrona przeciwpożarowa jest oparta o zjawiska fizyko-chemiczne, nie jest zależna od systemów alarmowych, które mogą ulec awarii.

Receptura materiału jest przyjazna środowisku. "Pozwala wykorzystać ponad 20 proc. materiałów odpadowych z innych gałęzi gospodarki, można także poddać go recyklingowi i użyć ponownie w produkcji" – zapewnia dr Sodol.

Dr inż. Sodol wykonał pracę doktorską pod opieką naukowców z Politechniki Łódzkiej: prof. Łukasza Kaczmarka i dr. hab. inż. Jacka Szera oraz specjalisty z firmy Hydro Building Systems Poland - Dariusza Tyszkowskiego. Wyniki jego doktoratu zostały wdrożone w przemyśle. Trwa certyfikacja systemu przeciwpożarowego (marki Wicona i Technal) z ich wykorzystaniem.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023