Nauka dla Społeczeństwa

30.09.2023
PL EN
12.01.2023 aktualizacja 12.01.2023

W Sejmie otwarto wystawę o Mikołaju Koperniku

11.01.2023. Astronauta ESA Sławosz Uznański (C), wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (P) i poseł Partii Republikańskiej Arkadiusz Czartoryski (L) na otwarciu wystawy "Mikołaj Kopernik: 1473-1543".  PAP/Radek Pietruszka 11.01.2023. Astronauta ESA Sławosz Uznański (C), wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (P) i poseł Partii Republikańskiej Arkadiusz Czartoryski (L) na otwarciu wystawy "Mikołaj Kopernik: 1473-1543". PAP/Radek Pietruszka

Z udziałem kandydata na astronautę Sławosza Poznańskiego otwarto w środę w gmachu Sejmu wystawę poświęconą Mikołajowi Kopernikowi. Bieżący rok jest poświęcony astronomowi w związku z 550 rocznicą jego urodzin.

Otwarta w głównym holu sejmu wystawa nosi tytuł "Mikołaj Kopernik 1473-1543", jej autorem jest Fundacja Nicolaus Copernicus i jej prezes Robert Szaj.

"To jedna z pierwszych wystaw w polskim parlamencie, która w sposób godny honoruje polskiego astronoma" - powiedział Szaj.

Wystawę otworzył wicemarszałek sejmu Ryszard Terlecki, który odczytał list od marszałek Elżbiety Witek. Kopernika określono w nim jako "najbardziej znanego Polaka na świecie". Nazwano go postacią, która "znalazła trwałe i zarazem doniosłe miejsce w historii nauki i zarazem weszła do masowej kultury".

"Jaką rolę pełni dzisiaj wielki uczony? Ufam, że podzielicie Państwo opinię, że dla młodych ludzi pozostaje niedościgłym wzorem i skłania do poszukiwań" - napisała w liście marszałek Elżbieta Witek. Przypomniała ona także, że Kopernik był nie tylko astronomem, ale też lekarzem, zajmował się ekonomią.

W otwarciu wystawy brał udział kandydat na astronautę Sławosz Poznański, który po ceremonii spotkał się z marszałek Witek.

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna podczas otwarcia wystawy powiedział, że to, co zrobił Kopernik można streścić w czterech słowach: "uporządkował kosmos, zainspirował pokolenia".

Otwarta w sejmie wystawa przypomina życiorys Kopernika; najwięcej miejsca poświęcono w niej badaniom astronomicznym renesansowego geniusza, ale także przypomniano, że opracował dla króla Zygmunta Starego reformę monetarną i opracował taksę chlebową. Przypomniano też historię poszukiwania grobu Kopernika i jego powtórny pochówek we fromborskiej katedrze w 2010 roku. (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ aszw/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023