Nauka dla Społeczeństwa

21.02.2024
PL EN
15.02.2023 aktualizacja 15.02.2023

Politechnika Łódzka podpisała porozumienie z australijskim Curtin University w Perth

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Politechnika Łódzka i australijska uczelnia Curtin University w Perth zawarły we wtorek porozumienie, będące pierwszym krokiem do szerszej współpracy, obejmującej wspólne działania naukowe oraz wymianę pracowników i studentów. Uroczystość podpisania umowy odbyła się zdalnie.

Politechnika Łódzka i australijska uczelnia Curtin University w Perth zawarły we wtorek porozumienie, będące pierwszym krokiem do szerszej współpracy. Podpisy pod dokumentem złożyli rektor prof. Krzysztof Jóźwik oraz marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, a po drugiej stronie globu, gdyż uroczystość dobyła się zdalnie - prof. Seth Kunin, Deputy Vice Chancellor Global odpowiedzialny za współpracę międzynarodową Curtin University, któremu towarzyszył prof. John Evans, Pro Vice-Chancellor and President, Curtin University Dubai.

Podpisanie porozumienia jest efektem rozmów między władzami obu ośrodków akademickich, które rozpoczęły się podczas Expo 2020 w Dubaju, dokąd rektor PŁ pojechał na zaproszenie marszałka Schreibera.

"Patrząc na mapę, Politechnika Łódzka i Uniwersytet w Curtin spotkały się w połowie drogi, bo Dubaj jest pomiędzy Łodzią a Perth. To pokazuje, że są różne wymiary współpracy samorządu ze światem nauki. Są te najbardziej oczywiste, jak stypendia czy zapraszanie naukowców do wspólnych projektów, ale jest też to, co wydarzyło się teraz. Jako samorząd mamy możliwość inspirowania przedstawicieli świata nauki do łączenia sił i podpisywania tak istotnych porozumień z topowymi uczelniami świata" - podkreślił Schreiber.

Jak wyjaśnił rektor PŁ, Curtin University należy do 1 proc. najlepszych uniwersytetów na świecie; uczelnia znana jest ze swoich powiązań z przemysłem, prowadzenia badań i wdrażania innowacji technologicznych na potrzeby gospodarki oraz szerokiej oferty innowacyjnych kursów.

"Bez wątpienia będzie bardzo dobrym wsparciem dla podnoszenia innowacyjności zarówno Politechniki Łódzkiej, jak i całego regionu łódzkiego" – Zaznaczył prof. Jóźwik.

Curtin University kształci ponad 50 tys. studentów, zatrudnia ponad 3 tys. pracowników akademickich, prowadzi bardzo rozwiniętą współpracę międzynarodową z instytucjami i uczelniami w 30 krajach świata. Główny kampus uczelni mieści się w Perth, ale Curtin University ma też swoje siedziby poza Australią - w Malezji, Singapurze, Dubaju i na Mauritiusie. Współpraca z tą globalną uczelnią ma objąć wspólne działania naukowe, a także wymianę pracowników i studentów.

"Planowane są już pierwsze projekty w ramach programu ERASMUS+, które mają być płaszczyzną przenoszenia dobrych praktyk i łączenia potencjałów naukowo-dydaktycznych obydwu uczelni. Rozmawiamy też o podjęciu wspólnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju - w tej dziedzinie Curtin University jest istotnym ośrodkiem, a przynależność Politechniki Łódzkiej do Uniwersytetu Bałtyckiego daje możliwości budowania współpracy w tym zakresie" - zaznaczył rektor PŁ.(PAP)

Nauka w Polsce, Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024