Po największym wymieraniu ekosystem odrodził się względnie szybko

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Skamieniałości sprzed 250 mln lat są świadectwem, że po największym wymieraniu ekosystem ziemski zregenerował się szybciej niż przypuszczano – informują naukowcy na łamach „Science”.

Największe wymieranie w dziejach Ziemi wydarzyło się 250 mln lat temu na przełomie epok permu i triasu. Wyginęło wówczas ok. 80 procent gatunków.

Naukowcy długo uważali, że nasza planeta potrzebowała nawet do 10 mln lat, żeby odrodził się na niej złożony ekosystem. Zanim to się stało na Ziemi miały żyć głównie proste organizmy.

Z dotychczasowych badań wynikało, że trudne warunki w oceanach, wytworzone przez katastrofalne warunki klimatyczne, hamowały rozwój złożonych organizmów.

Najnowsze badania skamieniałości z chińskiej prowincji Guizhou dowodzą jednak, że złożony ekosystem ziemski, ze skomplikowanymi zależnościami pokarmowymi, odbudował się znacznie szybciej – dowodzi międzynarodowy zespół naukowców.

Trwało to „zaledwie” ok. miliona lat po ustaniu intensywnych zjawisk wulkanicznych, które napędzały wielkie wymieranie permskie.

„Skamieniałości z regionu Guizhou ukazują ekosystem oceanu z różnorodnością gatunków, które tworzą złożony łańcuch pokarmowy, w tym życie roślinne, ryby kostnoszkieletowe, ryby promieniopłetwe, kraby, homary, krewetki, mięczaki” - opisuje Morgann Perrot z Universite du Quebec w Montrealu (Kanada).

Jak dodaje, zespół w sumie odkrył 12 klas organizmów, a nawet skamieniałe odchody, co pomogło w poznaniu diety ówczesnych zwierząt.

Więcej na ten temat tutaj.  (PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Do 2025 r. oczekiwana długość życia na świecie wzrośnie o niemal 5 lat

  • Fot. Adobe Stock

    Brazylia/ Zachorowania na dengę w 2024 roku na rekordowym poziomie 5,1 mln przypadków

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera