Pożary niszczyły ekosystemy podczas największego wymierania

Źródło: Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Wymieranie permskie było największym z globalnych wymierań. Zdaniem naukowców jednym z czynników niszczących ówczesne ekosystemy, mogły być rozległe pożary – informują naukowcy na łamach pisma „Palaios”.

Dzisiaj rozległe pożary obszarów przyrodniczych są coraz częstszym zjawiskiem. Najnowsze badania dowodzą, że niszczycielskie pożary mogły być jednym z destrukcyjnych czynników w trakcie wielkiego wymierania permskiego, które miało miejsce ok. 250 mln lat temu.

Było to największe z ziemskich wymierań. Naukowcy uważają, że niewiele brakowało, a wskutek różnych destrukcyjnych czynników, które wówczas działały, mogło zniknąć całe życie na naszej planecie. Zniszczone zostały wszystkie ekosystemy, zarówno wodne, jak i lądowe.

Naukowcom z irlandzkiego University College Cork (UCC) i Szwedzkiego Muzeum Historii Naturalnej udało się zaobserwować w materiale kopalnym ślady świadczące o gwałtownym podniesieniu się częstotliwości pożarów. Intensywna aktywność wulkaniczna, wzrost poziomu gazów cieplarnianych i znaczne globalne ocieplenie doprowadziły do suszy i w rezultacie pożarów na rozległych obszarach, które wcześniej były wilgotne.

Naukowcy doszli do tych wniosków, badając skamieniałości z Australii i Antarktyki. Odkryli tam dużą liczbę skamieniałości zwęglonych roślin z okresu permskiego.

Badacze wskazują, że również dzisiaj notuje się niepokojąco wysoki poziom pożarów, dotykających obszary przyrodnicze i spowodowane nimi masowe ginięcie zwierząt. Ocieplenie klimatu doprowadziło do występowania susz, w tym na obszarach, które wcześniej należały do typowo wilgotnych. Są to rejony, które dotąd przechwytywały dwutlenek węgla i go magazynowały. Teraz jednak, z powodu pożarów, dwutlenek węgla będzie się uwalniał do atmosfery, przyspieszając ocieplanie się klimatu.

Więcej: https://www.ucc.ie/en/eri/news/wildfires-may-have-sparked-ecosystem-collapse-during-earths-worst-mass-extinction.html (PAP)

krx/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Kosmiczny obłok mógł zmienić klimat na Ziemi 2 miliony lat temu

  • Adobe Stock

    Nature: astronautki są bardziej odporne na loty w kosmos niż astronauci

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera