Europejski Dzień Logopedy

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

6 marca przypada Europejski Dzień Logopedy. W tym roku poświęcony jest roli logopedów w intensywnej terapii i medycynie ratunkowej.

Hasło przewodnie tegorocznego Dnia ma zwrócić uwagę na rolę logopedów w szpitalach na oddziałach intensywnej terapii, na oddziałach noworodków, oddziałach dla osób po udarach oraz po urazach czaszkowo-mózgowych. "Rola logopedów jest kluczowa w rozpoznawaniu i leczeniu zaburzeń połykania oraz zaburzeń poznawczo-komunikacyjnych, które są bardzo częste u pacjentów intensywnej terapii" - można przeczytać na stronie Europejskiego Dnia Logopedy na Fb.

Obecność logopedów na oddziałach ratunkowych i oddziałach intensywnej terapii nie jest jednolita w całej Europie. European Speech and Language Therapy Association (ESLA) zachęca organy zarządzające opieką zdrowotną do dialogu i zobowiązania się do zapewnienia opieki logopedycznej wszystkim potrzebującym obywatelom Europy. Coroczna kampania ESLA - organizacji skupiającej terapeutów mowy z całej Europy - ma na celu podniesienie świadomości na temat zaburzeń komunikacji i połykania oraz roli logopedów w intensywnej terapii.

Logopedzi pracują z dziećmi i dorosłymi, którzy mają trudności z komunikacją, mową, jedzeniem, piciem i połykaniem.

Z okazji Europejskiego Dnia Logopedy w całej Polsce odbywają się w marcu konferencje, seminaria, warsztaty i konsultacje logopedyczne. Listę wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej Polskiego Związku Logopedów (https://logopeda.org.pl/new.php?id=1365) (PAP)

bar/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Nosacz sundajski. Fot. Adobe Stock

    Medioznawca o internetowych memach z "Januszem Nosaczem": to akty przemocy symbolicznej

  • Źródło: Adobe Stock

    Matematyk: altruizm może być mechanizmem przetrwania ludzkości

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera