Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
18.03.2023 aktualizacja 18.03.2023

Alzheimera i upadki można przewidzieć dzięki radarowi

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Dzięki wykorzystaniu małego radaru można analizować chód pacjenta i przewidywać, czy w jego przypadku istnieje ryzyko choroby Alzheimera oraz upadków – informuje pismo "Sensors".

Wraz ze starzeniem się społeczeństwa rośnie częstość występowania chorób powodujących zaburzenia poznawcze, takich jak choroba Alzheimera, oraz liczba urazów spowodowanych upadkiem. Środki zapobiegawcze mogą zmniejszyć zarówno cierpienie, jak i związane z nim koszty.

W Szwecji każdego roku około 100 000 osób w wieku 65 lat lub starszych doznaje na skutek upadku tak poważnych urazów, że muszą szukać pomocy medycznej, a 70 000 z nich wymaga hospitalizacji. Około 1000 starszych osób umiera każdego roku z powodu następstew upadków. Problem ma chrakter globalny. Na przykład w USA każdego roku około 3 milionów starszych osób z powodu upadku szuka pomocy na oddziale ratunkowym.

Naukowcy z Chalmers University of Technology w Goteborgu (Szwecja) opracowali metodę przewidywania upadków i chorób poznawczych, takich jak choroba Alzheimera, poprzez odczytywanie wzorca chodu.

"Kluczem jest zmienność czasów kroków. Zdrowa osoba ma zwykle regularny chód. Ale osoba narażona na ryzyko upadku często ma duże zróżnicowanie czasów kroków. Na przykład pierwszy krok może zająć sekundę, a drugi dwie sekundy" - mówi autor badań (DOI 10.3390/s22249901) Xuezhi Zeng, badacz elektromagnetyzmu biomedycznego na Chalmers University of Technology.

Mały czujnik radarowy pozwala uzyskać w czasie rzeczywistym odczyty wzorca chodu danej osoby, pozwalając w szczególności określić czas potrzebny do wykonania kroku. Czujnik - nie większy niż alarm przeciwpożarowy - można przymocować do mebli, ścian i sufitów, zarówno w domu, jak i w placówce służby zdrowia.

"Nasza metoda jest precyzyjna i łatwa w użyciu. Może pomóc personelowi medycznemu przeprowadzić bardziej wiarygodną analizę ryzyka i dostosować interwencje, aby osiągnąć znaczący efekt na wczesnym etapie. Mamy nadzieję, że to pomoże w rozwiązaniu rosnącego wyzwania dla społeczeństwa" – wskazał Zeng.

Działania prewencyjne, takie jak fizjoterapia, dostosowany trening czy odpowiednie wyposażenia domu, mogą pomóc zapobiec upadkom. Zaletą metody radarowej - oprócz łatwości użycia, jest to, że zbiera dane bez filmowania.

"Można jej używać bez naruszania prywatności i integralności ludzi oraz bez poczucia monitorowania, jakie powoduje kamera" — podkreślił Zeng.

W przypadku zaburzeń takich jak choroba Alzheimera, wzrost zmienności czasu kroku jest często wczesnym objawem. Choroba Alzheimera, jedna z najczęstszych przyczyn demencji na świecie, jest trudna do wykrycia we wczesnym stadium. "Radarowa" diagnostyka może pomóc w postawieniu wczesnej diagnozy i przyczynić się do działań zapobiegawczych i poprawy jakości życia. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024