Nauka dla Społeczeństwa

23.02.2024
PL EN
25.03.2023 aktualizacja 25.03.2023

Prezydent Duda na AGH: krakowskie środowiska naukowe miały wielką ambicję, aby być częścią naukowego świata

24.03.2023. Prezydent RP Andrzej Duda (L) podczas uroczystości wręczenia zasłużonym pracownikom AGH odznaczeń państwowych w ramach obchodów jubileuszu 50-lecia Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH w siedzibie Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski 24.03.2023. Prezydent RP Andrzej Duda (L) podczas uroczystości wręczenia zasłużonym pracownikom AGH odznaczeń państwowych w ramach obchodów jubileuszu 50-lecia Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH w siedzibie Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

Krakowskie środowiska naukowe, nauk ścisłych, ale nie tylko, miały tę wielką ambicję, aby być częścią naukowego świata - podkreślił w piątek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości jubileuszu 50–lecia Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH.

"Mimo tego, jaki dystans dzielił nas od bogatego Zachodu (...) krakowskie środowiska naukowe, nauk ścisłych, ale nie tylko, miały tę wielką ambicję, aby być częścią naukowego świata. Żeby nie tylko współtworzyć rozwój swojego kraju, swojej ojczyzny, swojej nauki, ale żeby czynić też wkład w naukę światową" - powiedział prezydent podczas uroczystości w auli Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Jak dodał, krakowskie środowisko naukowe "czyniło tę naukę na tyle znakomitą, że ludzie, którzy kończyli polskie uczelnie na przestrzeni wszystkich tych dziesięcioleci, później znakomicie potrafili odnaleźć się na świecie". "Do dzisiaj absolwenci krakowskich uczelni, w tym AGH, piastują różne znamienite stanowiska i w świecie uniwersyteckim, i w świecie gospodarczym, w różnych miejscach na świecie, w tym w tych najbardziej prestiżowych centrach, w których rozwija się nowoczesna gospodarka, sektor IT czy nowoczesna nauka. W tym wielka zasługa właśnie tego centrum, które wtedy powstało, krakowskiego Cyfronetu" - zaznaczył Duda.

Prezydent zwracając się do pracowników Cyfronetu, podkreślił, że chce podziękować za "to myślenie ówczesnych czasów, siłę przebicia, która wtedy była, za szybkość, z którą nastąpiła tego realizacja". "To wyposażenie, które wtedy znalazło się w pierwszym Cyfronecie, było objęte embargiem. Kraje komunistyczne tego nie dostawały" - mówił. "Profesorowie krakowskich uczelni dali radę to przeprowadzić, jak to mówimy po prostu - załatwić, że mimo wszystko krakowskie uczelnie mogły otrzymać to po to, żeby pracownicy naukowi i młodzież miały się gdzie rozwijać" - przypomniał.

Duda przyznał również, że "mówi o tym osobiście, bo w jakimś sensie już jako dziecko mógł tę historię obserwować". "Mój tata jako młody pracownik naukowy zawoził swoje obliczenia po to, żeby tam je zrobić" - powiedział. "Pamiętam ogromne wrażenie, jakie zrobiło na mnie to, co w tamtym czasie do mnie o Cyfronecie mówił. Że to jest takie miejsce, gdzie stoi takie urządzenie, komputer, które zajmuje cały budynek" - wspominał.

Podczas uroczystości zasłużonym pracownikom Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH zostały wręczone nadane przez prezydenta odznaczenia państwowe. Za wybitne zasługi dla rozwoju innowacyjności polskiej nauki i gospodarki, za osiągnięcia w działalności naukowo-badawczej i wdrożeniowej Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został Jacek Kitowski. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski wyróżniona została również Agnieszka Szymańska.

Za wkład w rozwój nauki, za działalność w zakresie rozwoju usług teleinformatycznych Złotym Krzyżem Zasługi uhonorowano Krzysztofa Gawła oraz Karola Krawentka. Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Łukasz Dutka, Monika Gólska, Janina Kawa, Wanda Kozioł, Adam Krzyżek, Marek Magryś, Jerzy Pawlus oraz Angelika Zaleska-Walterbach. Natomiast Brązowy Krzyż Zasługi otrzymali: Łukasz Flis, Mariusz Kula, Joanna Kurek, Patryk Lasoń, Robert Pająk, Aleksandra Pałuk, Damian Trela, Andrzej Zemła.

Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH powstało w 1973 roku. Podwaliny Centrum dało Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa, które wystąpiło w roku 1971 z wnioskiem do władz państwowych o zakupienie nowoczesnego, dużego i wielodostępowego komputera dla potrzeb krakowskiego środowiska naukowego i utworzenie międzyuczelnianego centrum komputerowego. Formalnie Centrum zostało powołane 23 marca 1973 roku przez Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki pod nazwą Środowiskowe Centrum Obliczeniowe CYFRONET-KRAKÓW. Centrum, będące od roku 1999 wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo jednostką Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, jest obecnie jednym z największych centrów superkomputerowych i sieciowych w Polsce.

Misją Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH, jako ustanowionej przez Komitet Badań Naukowych jednostki wiodącej w zakresie eksploatacji i rozbudowy Komputerów Dużej Mocy (KDM) oraz w zakresie Miejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (MAN), jest udostępnianie środowisku naukowemu infrastruktury informatycznej wspierającej prowadzenie prac naukowo-badawczych.(PAP)

Nauka w Polsce, Julia Kalęba

juka/ par/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024