Indeks Patentowy EPO 2022: najwięcej zgłoszeń w dziedzinie komunikacji cyfrowej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Komunikacja cyfrowa, technologie medyczne i technologie komputerowe – to trzy dziedziny, w których w 2022 roku wpłynęło najwięcej zgłoszeń patentowych do Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO).

W sumie w minionym roku do EPO trafiło 193 460 zgłoszeń, co stanowi wzrost o 2,5 proc. w stosunku do poprzedniego roku i nowy rekord – podał Urząd Patentowy RP w przesłanym komunikacie.

Dziedziną, w której 2022 r. dokonano największej liczby zgłoszeń patentowych, okazała się komunikacja cyfrowa (16 705 zgłoszeń i wzrost o 11,2 proc. w stosunku do 2021 r.) – wynika z opublikowanego we wtorek Indeksu Patentowego EPO 2022. Tuż za nią uplasowały się technologie medyczne (15 683 zgłoszeń, wzrost o 1 proc.) oraz komputerowe (15 193, wzrost o 1,8 proc.).

Z kolei maszyny/urządzenia/energia elektryczna (wzrost o 18, 2 proc.), czyli dziedzina obejmująca wynalazki związane z czystą energią, rozwijała się najszybciej spośród dziesięciu czołowych dziedzin technologii, częściowo napędzana rozkwitem technologii produkcji baterii (wzrost o 48 proc.)

Poza tym aktywność patentowa w dziedzinie produktów farmaceutycznych odnotowywała ciągły wzrost (1 proc.), by po raz pierwszy od dziesięciu lat znaleźć się w pierwszej piątce dziedzin technologii. Rozkwit przeżywała także biotechnologia (11 proc.).

Wśród pięciu krajów, z których do EPO wpłynęło w roku 2022 najwięcej zgłoszeń patentowych, znalazły się Stany Zjednoczone (jedna czwarta wszystkich zgłoszeń), Niemcy, Japonia, Chiny i Francja.

Jak podano w komunikacie, za wzrost liczby zgłoszeń w 2022 r. odpowiadały głównie Chiny (wzrost o 15,1 proc. w porównaniu do 2021 r.), przy ponad dwukrotnym wzroście liczby zgłoszeń w ciągu ostatnich pięciu lat, a w mniejszym zakresie USA (wzrost o 2,9 proc.) oraz Republika Korei (wzrost o 10 proc.).

Jeśli chodzi o trendy w odniesieniu do poszczególnych technologii, liczba zgłoszeń patentowych pochodzących ze Stanów Zjednoczonych istotnie wzrosła w dziedzinie komunikacji cyfrowej oraz maszyn/urządzeń/energii elektrycznej.

Firmy europejskie dokonały mniejszej liczby zgłoszeń w dziedzinie komunikacji cyfrowej, ale za to znacznie większej liczby zgłoszeń w technologiach komputerowych, medycznych i biotechnologii.

Liczba zgłoszeń z Chin wzrosła w większości istotnych dziedzin technologii.

W ubiegłym roku liczba zgłoszeń patentowych z Niemiec, europejskiego lidera w tej dziedzinie, spadła o 4,7 proc., głównie z powodu spadków w takich dziedzinach, jak transport (w tym motoryzacja), maszyny/urządzenia/energia elektryczna oraz lekka chemia organiczna – wskazano w komunikacie.

Liczba zgłoszeń z większości pozostałych krajów europejskich, które dokonują ich najwięcej, rosła. Wśród krajów z największą liczbą zgłoszeń (powyżej 1000), największy wzrost odnotowały Irlandia (12,3 proc.), Szwajcaria (5,9 proc.), Belgia (5 proc.) i Holandia (3,5 proc.).

Pełną wersję Indeksu można znaleźć tutaj. (PAP)

agt/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy wykryli problem z równowagą energetyczną Saturna

  • Fot. Adobe Stock

    Praca hybrydowa przynosi korzyści pracodawcom i pracownikom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera