Nauka dla Społeczeństwa

01.10.2023
PL EN
22.04.2023 aktualizacja 22.04.2023

W lipcu w Warszawie odbędzie się I Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Spotkania z naukowcami i ekspertami propagującymi polską naukę i edukację na świecie zaplanowano podczas I Światowego Kongresu Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą, który odbędzie się w dniach 5-9 lipca w Warszawie. Przewidziano panele dyskusyjne, wykłady popularnonaukowe, warsztaty i szkolenia.

Organizatorem Kongresu jest Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Współorganizatorami wydarzenia są: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą oraz Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej.

"Apelujemy, by przedstawiciele środowisk edukacyjnych - nauczyciele, osoby zajmujące się rozwojem i utrzymaniem polskiej tożsamości narodowej za granicą wzięli udział w tym bardzo ważnym wydarzeniu (...). Obserwujemy bardzo dynamiczny wzrost zainteresowania nauka języka polskiego i polskiej historii wśród środowisk polskich poza granicami państwa polskiego. To bardzo nas cieszy" - powiedział na piątkowym briefingu wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.

Dyrektor Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego prof. Jacek Gołębiowski wyraził nadzieję, że kongres "przyniesie zintegrowanie środowisk edukacyjnych".

"Cieszymy się, że jest już duże zainteresowanie kongresem. Nowością, którą wprowadził Instytut Kolbego jest to, że formuła kongresu pozwala nam na słuchanie głosów nauczycieli, dyrektorów, przedstawicieli świata polonijnego i - w oparciu o panele dyskusyjne - wprowadzanie wniosków do planu działania Instytutu " - powiedział Gołębiowski.

"Zaprosiliśmy na kongres 50-osobową grupę wolontariuszy z zagranicy, to absolwenci szkół polskich - polskich liceów, którzy kończą edukację polską i którzy pracują jako asystenci polskich szkół" - poinformował.

Program Kongresu będzie się składał z części merytoryczno-szkoleniowej i kulturalno-edukacyjnej. Przewidziano m. in. panele dyskusyjne, wykłady popularnonaukowe, warsztaty dydaktyczne i szkolenia metodyczne. Odbędą się również spotkania z naukowcami, dydaktykami i ekspertami działającymi na rzecz rozwoju nauki polskiej za granicą i popularyzacji edukacji polskiej i polonijnej w świecie.

Do uczestnictwa w Kongresie mogą zgłaszać się osoby działające na rzecz edukacji i nauki polskiej za granicą: nauczyciele, liderzy i przedstawiciele organizacji polonijnych, rodzice uczniów oświatowych placówek polonijnych, wolontariusze, przedstawiciele uczelni poza granicami Polski, w strukturach których prowadzone są zajęcia z języka polskiego lub w języku polskim, stypendystów i lektorów.

Link do kwestionariusza: https://forms.orpeg.pl/index.php/797213?lang=pl. (PAP)

Autorka: Agata Zbieg

agz/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023