Uczelnie i instytucje

Szef MEiN: we wtorek przekazujemy 37 mln zł Polskiej Akademii Nauk

07.02.2023. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. PAP/Albert Zawada
07.02.2023. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. PAP/Albert Zawada

Dzisiaj przekazujemy 37 mln zł Polskiej Akademii Nauk – poinformował we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dodał, że PAN ma "ogromny problem z zarządzaniem" i należy to zmienić.

W opublikowanym w kwietniu wywiadzie dla PAP prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Marek Konarzewski powiedział, że części instytutów PAN ciągle brakuje pieniędzy nawet na pokrycie swoim pracownikom pensji minimalnej.

"My tę pensję podnosimy, podnieśliśmy ją ponad 100 procent" – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w RMF FM.

"Co do Polskiej Akademii Nauk, dzisiaj podejmujemy decyzję o przekazaniu pierwszych 37 mln zł. Tak jest każdego roku" – stwierdził Czarnek.

Jak mówił minister, PAN ma "ogromny problem z zarządzaniem". "Pan prezes Konarzewski, nowy prezes PAN, zobowiązał się, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy przygotuje projekt ustawy, który będzie zmieniał sposób zarządzania PAN. Taki projekt ustawy przygotował, dwa tygodnie temu przedłożył go w ministerstwie i będziemy go procedować. Trzeba zmienić sposób zarządzania PAN" – podkreślił Czarnek.

"Są instytuty, które działają świetnie i radzą sobie finansowo świetnie – to są głównie instytuty nauk ścisłych. Są też takie, które każdego roku działają tak jak działają i każdego roku trzeba dosypywać pieniędzy (...). Dzisiaj przekazujemy PAN 37 mln zł" – powiedział minister.

Od 1 stycznia 2023 r. zwiększyła się do 7210 zł wysokość minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego profesora w uczelni publicznej. To wzrost o ok. 12,5 proc.

Wysokość wynagrodzenia zasadniczego profesora tytularnego stanowi punkt odniesienia dla ustalania wysokości miesięcznych wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli akademickich zatrudnionych w uczelniach publicznych i w jednostkach naukowych PAN. Wysokość wynagrodzenia zasadniczego profesora uczelni wynosi co najmniej 83 proc. wynagrodzenia profesora tytularnego, adiunkta 73 proc., a asystenta i pozostałych nauczycieli akademickich nie mniej niż 50 proc. wysokości wynagrodzenia profesora.(PAP)

Nauka w Polsce, Agata Zbieg

agz/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  23.03.2010. Polska Stacja Antarktyczna imienia Henryka Arctowskiego. PAP/Tomasz Janecki

    Minister nauki przekazał dodatkowe 43 mln zł na nową siedzibę Polskiej Stacji Antarktycznej

  • Fot. Adobe Stock

    Posłowie: audyt wykazał nieprawidłowości w Sieci Badawczej Łukasiewicz, ma być zawiadomienie do prokuratury

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera