Jednogodzinny zabieg zamiast insuliny? Taką procedurę badają naukowcy

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Trwająca zaledwie godzinę procedura elektrycznej stymulacji jelita może pacjentów z cukrzycą typu 2 uwolnić od przyjmowania insuliny – wskazuje niewielkie badanie. Prąd ma wspierać regenerację uszkodzonego jelita.

Zespół z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Amsterdamie wykorzystał elektryczne impulsy, aby uwolnić niedużą grupę ochotników z cukrzycą typu 2 od konieczności przyjmowania insuliny.

„Potencjał kontrolowania cukrzycy z pomocą pojedynczego zabiegu endoskopowego jest spektakularny” – mówi dr Celine Busch, główna autorka eksperymentu opisanego w magazynie „Endogenex”.

„Jedna z największych zalet tej terapii polega na tym, że pojedyncza ambulatoryjna, endoskopowa procedura pozwala na kontrolę glikemii i potencjalnie może mieć przewagę nad terapią lekami polegającą na codziennym ich przyjmowaniu” – dodaje ekspertka.

Leki nie są tanie, a podawanie insuliny może mieć skutki uboczne – podkreślają naukowcy. Jak przypominają, w USA z cukrzycą żyje prawie 40 mln osób.

Tymczasem w Polsce jest to ok. 2 mln osób.

90 proc. przypadków dotyczy właśnie cukrzycy typu 2. Ten rodzaj choroby rozwija się najczęściej po 45. roku życia, choć w ostatnich latach dotyka też coraz więcej osób młodych, nawet dzieci.

Przetestowana teraz procedura polega na aplikowaniu zmiennych impulsów elektrycznych do dwunastnicy. Po godzinnym zabiegu pacjenci mogli opuścić klinikę jeszcze tego samego dnia i przez tydzień żywili się płynną dietą o ograniczonej ilości kalorii.

Potem zaczęli przyjmować przeciwcukrzycowy lek – semaglutyd. Substancja ta, niekiedy (w ok. 20 proc.) samodzielnie pozwala zrezygnować z insuliny. Tymczasem 14 osób uczestniczących w badaniu aż 12 mogło z niej zrezygnować.

„Terapia lekami pozwala kontrolować chorobę, obniża poziom cukru we krwi tylko w czasie, gdy pacjent przyjmuje te preparaty. Ta pojedyncza procedura modyfikuje stan pacjenta tak, że odwraca oporność organizmu na jego własną insulinę. Cofa więc przyczynę cukrzycy typu 2” – wyjaśnia prof. Jacques Bergman, jeden z głównych autorów publikacji.

Wcześniej próbowano stosować nieco inne podejście – ablację części nabłonka jelita cienkiego, ponieważ obserwowano, że po bajpasach gastrycznych u pacjentów poprawiało się na pewien czas działanie insuliny.

Wskazywało to, że jelito cienkie ma kluczowe znaczenie dla kontroli glikemii. Może to oznaczać, że niewłaściwa dieta i być może inne czynniki uszkadzają część jelita cienkiego, co ma niekorzystny wpływ właśnie na wrażliwość na insulinę.

Według autorów nowej pracy, regeneracja tkanki jelita pozwala ten stan odwrócić.

Teraz planują oni szerzej zakrojone badania, aby sprawdzić uzyskane wyniki.

Więcej informacji tutaj. (PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 11.06.2024 EPA/KOSTAS TSIRONIS

    Grecja/ Wszystkie obiekty archeologiczne w Atenach zamknięte z powodu upałów

  • Fot. Adobe Stock

    Utrata wagi przed zawodami nie służy sportowcom, zwłaszcza kobietom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera