Australia/ Rząd: e-papierosy będą sprzedawane tylko w aptekach

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Rząd Australii zakazał sprzedaży e-papierosów poza aptekami, przy czym dotyczy to także wkładów, które nie zawierają nikotyny - poinformował minister zdrowia Mark Butler. Nie będzie też w wolnej sprzedaży elektronicznych papierosów o smakach, kolorach i kształtach pociągających dla najmłodszych klientów - podała we wtorek agencja Reutera.

Zgodnie z nowym prawem e-papierosy będą miały jednolite, pozbawione barw opakowanie, a zawartość nikotyny będzie zmniejszona. Zakazane będą jednorazowe papierosy elektroniczne.

Minister Butler powiedział w wywiadzie dla telewizji ABC, że branża tytoniowa stara się stworzyć "nową generację uzależnioną od nikotyny" i przypomniał, że produkt został wprowadzony na rynek jako ułatwienie dla rzucających palenie, a nie jako nowa forma używki.

„Nigdy więcej smaków gumy balonowej, żadnych różowych jednorożców ani e-papierosów udających flamastry, które dzieci mogą wkładać do piórnika” – powiedział szef resortu zdrowia Australii cytowany przez agencję dpa.

Zdaniem Butlera e-papierosy są kupowane głównie przez nastolatków i młodych dorosłych, czyli grupę trzykrotnie bardziej od starszych podatną na nałóg. "Papierosy elektroniczne rozprzestrzeniają się już nawet na szkoły podstawowe" - stwierdził minister. - Leżą w sklepikach obok lizaków i czekoladek".

Z badań wynika, że 22 proc. Australijczyków w wieku 18-24 lata chociaż raz zapaliło e-papierosa - podkreśla Reuters.

W Australii e-papierosy będą nadal sprzedawane osobom, które chcą z ich pomocą odejść od palenia tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Będą jednak coraz droższe - zapowiedziano coroczne pięcioprocentowe podwyżki podatku od ich sprzedaży. (PAP)

os/ ap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera