Azjatyckie słonie tracą swoje środowisko naturalne

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Środowisko naturalne słoni azjatyckich kurczy się w zastraszającym tempie – alarmują naukowcy na łamach „Scientific Reports”.

Od XVIII w. zanika środowisko naturalne słoni azjatyckich. W ciągu trzech stuleci skurczyło się ono o ponad trzy mln km2. Obecnie słonie, które wypierane są z naturalnych siedlisk, stanowią z kolei zagrożenie dla ludzi – piszą autorzy najnowszego raportu.

Raport przygotował zespół kierowany przez Shermin de Silva z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego (USA).

Naukowcy gromadzili dane, które pozwoliły im zrekonstruować granice obszaru zamieszkiwanego przez słonie w latach 850-2015. Ich zdaniem w ciągu ostatnich 300 lat ten obszar zmniejszył się o dwie trzecie.

Ta dramatyczna sytuacja słoni rozpoczęła się wraz z początkiem okresu kolonialnego, kiedy to na masową skalę wycinano lasy, a także wprowadzono nowy typ rolnictwa i hodowli, które wymagały wykorzystania rozległych obszarów.

Obecnie z powodu braku przestrzeni do życia słonie coraz częściej wkraczają na tereny zamieszkiwane przez ludzi, wchodząc z nimi w interakcje. Ta synantropizacja prowadzi do sytuacji niebezpiecznych dla obu stron.

„W XVII i XVIII w. w sposób dramatyczny zmienił się sposób wykorzystywania gruntów nie tylko w Azji, ale na całym świecie” - wyjaśnia Shermin de Silva. Badaczka dodaje, że ma to swoje skutki do dzisiaj.

Więcej informacji w artykule źródłowym. (PAP)

krx/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hubble dostarczył nowej mapy Andromedy

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ 1601.2025

    Starship uziemiony po czwartkowej eksplozji podczas lotu testowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera