Stare afrykańskie słonie zagrożone przez zmiany klimatu

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Według naukowców z University of Massachusetts i Wildlife Conservation Society starsze słonie mieszkające na wschodzie Afryki są szczególnie narażone na skutki zmian klimatycznych. Tymczasem takie osobniki mają podstawowe znaczenie dla całej populacji.

Słonie pełnią różnorodne ważne role w całym miejscowym ekosystemie, m.in. powalając drzewa, tworzą habitaty dla licznych organizmów, a także roznoszą różnorodne nasiona, czy nawożą glebę swoimi odchodami.

Niestety wszystkie populacje afrykańskich słoni tracą na liczebności – przypominają badacze. Główne przyczyny, takie jak utrata siedlisk i konflikt z cywilizacją, będą się jeszcze nasilały m.in., właśnie z powodu globalnego ocieplenia.

Słonie potrzebują rozległych terenów i znacznej różnorodności miejsc do życia.

Na podstawie danych na temat populacji tych zwierząt, klimatu oraz wegetacji, obejmujących okres od roku 1960 do 2010, naukowcy sporządzili model przewidujący wpływ zmian w dostępie do wody i habitatów na słonie żyjące na terenie Greater Virunga Landscape – połączonych obszarów chronionych leżących na terenie Ugandy, Rwandy i Demokratycznej Republiki Konga.

Badacze wzięli pod uwagę trzy możliwe scenariusze rozwoju klimatycznych zmian, a także różne podejścia do działań konserwacyjnych, zarządzania wodą i polityki klimatycznej.

Według wyników zmiany w temperaturze i opadach najbardziej zaszkodzą starym słoniom. Mogą nawet całkowicie wyeliminować słonie w wieku od 41 lat.

Tymczasem starsze osobniki odgrywają kluczową rolę w populacji, ponieważ przekazują młodszym zwierzętom bezcenną naukę dotyczącą przetrwania.

Dobra wiadomość jest taka, że ochrona miejsc życia słoni i dostępu do wody może znacząco zmniejszyć zagrożenie.(PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Co najmniej 17 par sokołów wędrownych wychowuje pisklęta na madryckich wieżowcach

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: meduzy mogą zdominować Ocean Arktyczny

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera