Nauka dla Społeczeństwa

21.02.2024
PL EN
22.05.2023 aktualizacja 22.05.2023

W MEiN trwają analizy dotyczące "małej nowelizacji" o Narodowym Centrum Nauki

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

W Ministerstwie Edukacji i Nauki trwają szczegółowe analizy dotyczące "małej nowelizacji" ustawy o Narodowym Centrum Nauki (NCN) - przekazała PAP rzecznik MEiN Adrianna Całus-Polak.

Kierownictwo resortu edukacji i nauki od stycznia ub. roku zapowiada zmiany w NCN.

W październiku 2021 r. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek stwierdził, że "podział środków z NCN jest absolutnie nietransparentny, oceny grantów są skandaliczne". Dodał, że w przypadku projektów obejmujących nauki ścisłe i techniczne jest to "mniej niepokojące", ale inaczej jest w przypadku nauk humanistycznych. W listopadzie 2021 r. wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki podał, że zastrzeżenia dotyczące NCN są analizowane. W styczniu 2022 r. szef MEiN Przemysław Czarnek przekazał, że "jest gotowa gruntowna nowelizacja ustawy o NCN".

W czerwcu 2022 r. Bernacki powiedział PAP, że resort czeka na "decyzje mające charakter decyzji politycznych, ale też administracyjnych", dlatego nie jest w stanie sprecyzować terminu procedowania ustawy. Jak mówił, projekt "dyskutowany jest pomiędzy poszczególnymi środowiskami naukowymi."

Z kolei w listopadzie ub. roku Bernacki przekazał PAP, że "całościowa nowela ustawy o NCN nie będzie procedowana w tym kształcie, natomiast planujemy wprowadzić w 2023 r. pewne zmiany, które dotyczyć będą transparentności postępowań konkursowych - od ich początku do końca."

PAP zapytała MEiN, czy resort planuje procedowanie noweli ustawy o NCN do końca tej kadencji Sejmu, a jeśli tak, to jakie zmiany są planowane.

"Obecnie w Ministerstwie Edukacji i Nauki trwają szczegółowe analizy dotyczące małej nowelizacji ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Narodowym Centrum Nauki" - podała PAP rzecznik MEiN Adrianna Całus-Polak.

"W związku z powyższym, planowanie zakresu zmian, jak i procedowania przez resort noweli do końca kadencji Sejmu, jest uzależnione nie tylko od powyższej analizy, ale również od harmonogramu prac legislacyjnych w Sejmie" - dodała.

NCN jest agencją grantową powołaną wyniku reformy systemu finansowania nauki z 2010 r. Wspiera badania podstawowe podejmowane przede wszystkim w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów, bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne.(PAP)

Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024