Piotr Sankowski z UW otrzymał grant ERC Proof of Concept

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Dr hab. Piotr Sankowski z Instytutu Informatyki UW otrzymał grant Proof of Concept Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC).

To już czwarty grant ERC przyznany prof. Sankowskiemu. W 2010 roku otrzymał ERC Starting Independent Researcher Grant, w 2015 – ERC Proof of Concept Grant, zaś w 2017 – ERC Consolidator Grant.

Lista laureatów ERC Proof of Concept została ogłoszona na początku maja, ale - jak dowiedziała się PAP - Europejska Rada ds. Badań Naukowych zawsze tworzy listę rezerwową projektów, których autorzy starają się o dofinansowanie. Zdarza się bowiem, że naukowcy nie mogą lub nie chcą przyjąć grantu i wtedy pieniądze przekazywane są osobom z listy rezerwowej. "Tak było w moim przypadku" - powiedział w rozmowie z PAP Piotr Sankowski.

W ramach zwycięskiego projektu EXALT (EXplainable ALgorithmic Tools) naukowiec wraz z zespołem zajmie się badaniami podstawowymi z obszaru Explainable AI, czyli objaśniania, w jaki sposób algorytmy podejmują decyzje. Założeniem jest stworzenie biblioteki danych, która posłuży innym twórcom do konstruowania doskonalszych rozwiązań AI.

Zainteresowania badawcze prof. Sankowskiego koncentrują się na algorytmice, ze szczególnym uwzględnieniem algorytmicznej analizy grafów i algorytmów analizy danych. Badacz w 2018 r. znalazł się w gronie trzech laureatów Nagrody Narodowego Centrum Nauki, najbardziej prestiżowego wyróżnienia dla młodych naukowców pracujących w Polsce. Został wyróżniony za fundamentalne wyniki w dziedzinie algorytmów grafowych, zwłaszcza w zakresie znajdowania skojarzeń w grafach.

Granty Proof of Concept o wartości 150 tys. euro są dostępne dla naukowców, którzy już wcześniej realizowali przynajmniej jeden grant ERC (Starting, Consolidator, Advanced lub Synergy). Celem grantu jest m.in. weryfikacja koncepcji badawczej oraz angażowanie partnerów zewnętrznych. Umożliwiają zastosowanie wypracowanych narzędzi w praktyce oraz komercjalizację wyników badań. Do tej pory wyróżnienie zostało przyznane czterem polskim naukowcom (dwa granty dla prof. Magdaleny Król – 2020 i 2022 r., i po jednym dla dr. hab. Piotra Sankowskiego – 2015, prof. Janusza Bujnickiego – 2012 i prof. Katarzyny Marciniak – 2023).(PAP)

Nauka w Polsce, Urszula Kaczorowska

uka/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera