Rzeszów/ 13. Moc Odkrywców, czyli Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Interaktywne prezentacje, eksperymenty, mobilne laboratoria i wystawy popularyzujące wiedzę m.in. z fizyki, chemii, robotyki, awioniki, informatyki, biotechnologii, sztuki znajdą się na 13. Rzeszowskim Pikniku Nauki i Techniki - Moc Odkrywców, który odbędzie się w sobotę w Rzeszowie.

Miasteczko piknikowe zlokalizowane będzie od godz. 11 do 17, podobnie do poprzednich kilku edycji, wokół głównego budynku Politechniki Rzeszowskiej (PRz). Wykłady i część pokazów prezentowanych będzie w aulach i salach wykładowych uczelni. Wstęp wolny, wszystkie atrakcje dostępne nieodpłatnie.

Jak przypomniała współpomysłodawczyni i współinicjatorka przedsięwzięcia Marlena Proszak, Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki - Moc Odkrywców to popularnonaukowy format wszechedukacyjny, święto nauki i techniki w formie plenerowej zabawy dla wszystkich, małych i dużych odkrywców.

„Moc Odkrywców to jedyne w skali ogólnopolskiej przedsięwzięcie popularnonaukowe, które łączy interaktywną edukację naukowo techniczną z upowszechnianiem szeroko rozumianej nauki, techniki, kultury i sztuki. Wspólna zabawa nauką, a szczególnie warsztatowa edukacja naukowo-techniczna, którą proponujemy, stanowi doskonały sposób na integrację rzeszowskich środowisk i działa skutecznie na linii dziecko-uczeń-nauczyciel-rodzic. Bez względu na wiek” - wskazała Proszak.

Mottem, które od początku przyświeca organizatorom pikniku, są słowa Konfucjusza: „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem”.

Rzecznik PRz Damian Gębarowski zapraszając na wydarzenie zaznaczył, że podczas 13. Mocy Odkrywców uczestnicy będą mogli skorzystać z oferty ponad 70 stanowisk, gdzie znajdą się interaktywne prezentacje, eksperymenty, mobilne laboratoria i wystawy, popularyzujące wiedzę m.in. z fizyki, chemii, robotyki, awioniki, informatyki, inżynierii środowiska, biotechnologii, sztuki oraz nauk humanistycznych.

Na odwiedzających czekać będą, wzorem minionych edycji, cztery strefy tematyczne: Pasaż Techniki, Pasaż Nauki, Pasaż Kultury i Sztuki oraz Skwer Historii.

„Popularne twierdzenie mówi, że technika to dziedzina, która prawa fizyki zamienia w praktyczne działania. Historia techniki jest trwale związana z historią cywilizacji, od momentu, gdy człowiek nauczył się kontrolować ogień, po czasy wahadłowców i loty międzyplanetarne” – zauważyła Proszak.

I dodała, że dlatego też Pasaż Techniki to najbardziej rozbudowany sektor tematyczny Mocy Odkrywców i prawdziwa uczta dla miłośników techniki małej i dużej.

„Nie zabraknie niespodzianek dla sympatyków pojazdów mechanicznych, lotnictwa i astronautyki, robotyki, automatyki, energetyki i elektroniki” – wyliczała Proszak.

Dla uczestników pikniku, w wielkim mobilnym laboratorium, przygotowano „sekcję zwłok”, która wyjaśni mechanizm działania anteny telekomunikacyjnej, a także wskaże czego w niej nie ma (przykład, jak działa dezinformacja). „Mimo przerażającej nazwy nie można tego przegapić. Będzie można też obejrzeć oraz dotknąć +duchomierzy+” – zachęcała Proszak.

W Pasażu Kultury i Sztuki znajdą się interaktywne warsztaty z malarstwem, rzeźbą, metaloplastyką, ceramiką i grafiką, a także spotkanie z bohaterami filmów animowanych; w Skwerze Historii królować będzie Zakon Rycerzy Boju Dnia Ostatniego, dzięki któremu uczestnicy przeniosą się w czasy Grunwaldu, czyli rozkwitu średniowiecza. Tutaj również zobaczyć będzie można stroje, wyposażenie i broń z epoki. Dla fanów Robin Hooda udostępniony zostanie tor łuczniczy z replikami łuków dawnych, różnych typów i naciągów. Planowanych jest też kilka pojedynków między zbrojnymi.

Podczas wydarzenia swój dorobek naukowy i popularnonaukowy prezentować będą koła naukowe Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Uniwersytetu Jagiellońskiego, zaś uczniowie ze szkół podstawowych, liceów i techników zademonstrują eksperymenty z chemii i fizyki, a także projekty edukacyjne z robotyki.

„Czy elektrony grają w piłkę nożną i co ma z tym wspólnego fluorescencja? Co w temacie 5G jest prawdą, a co zwykłym fake newsem? Dlaczego TIE-fightery słychać w kosmicznej próżni? Ile waży średniowieczny miecz? Czy obrót jest wszędzie? Na te i inne pytania odpowiedzi będzie można znaleźć na Mocy Odkrywców” – zapraszała do udziału w przedsięwzięciu Proszak.

Również w salach wykładowych budynku Politechniki Rzeszowskiej przygotowano szereg atrakcji, a w tym: pokazy chemiczne, pokazy wysokich napięć, warsztaty fluorescencyjne dr Tomasza Książczyka – Molekularium, finałowy pokaz popularno-naukowy „Powtórka ze światła”.

Wcześniej, od 1. do 8. edycji, piknik zlokalizowany był w centrum miasta, w okolicach Rzeszowskiego Zamku i Polskiego Radia Rzeszów. Od 2018 r., ze względu na stale rozbudowującą się strukturę i formułę oraz podjętą współpracę organizatorów z Politechniką Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza, odbywa się na terenach tej uczelni.

Organizatorem jest firma POLIMEDIA a partnerem Stowarzyszenie Ars Scientia, zaś głównym partnerem merytorycznym - Politechnika Rzeszowska.

Imprezę honorowym patronatem objęli: minister Edukacji i Nauki, wojewoda podkarpacki, marszałek województwa podkarpackiego, prezydent Rzeszowa, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, kuratorium oświaty w Rzeszowie.

Szczegóły dostępne są na stronie. (PAP)

Nauka w Polsce, Agnieszka Pipała

api/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Zgniotek cynobrowy. Fot. Adobe Stock

    Białystok/ W mieście występuje 11 bardzo rzadkich gatunków chrząszczy

  • Wystawa RV Oceanograf "Kobiecy Obraz Morza. Fot. D. Rak

    Czy i jak Bałtyk wpływa na Arktykę?

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera