Niepłodność psów - naukowcy rozwiązują problem hodowców

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Nad szybkim wykrywaniem dysfunkcji jąder u psów pracują naukowcy z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Hodowcy rasowych psów reprodukcyjnych potrzebują analiz diagnostycznych. Niskobudżetowy i wiarygodny test pozwoli na wczesne podjęcie leczenia zwierząt lub inne, właściwe decyzje hodowlane.

"Niepłodność jest chorobą społeczną o globalnej tendencji wzrostowej problem ten dotyczy zarówno ludzi, jak i zwierząt. Przyczyną występowania schorzeń jest obecność w środowisku związków chemicznych, występujących powszechnie na przykład w żywności lub w powietrzu. Chcemy, aby w wyniku naszych prac powstały szybkie proste łatwe i powszechnie dostępne testy diagnostyczne do oceny funkcjonalności układu rozrodczego psa" - wyjaśnia kierująca projektem prof. dr hab. Małgorzata Kotula-Balak w materiale popularnonaukowym udostępnionym przez Centrum Transferu Technologii UR.

Jak poinformowała rzecznik uczelni Izabella Majewska, w ramach projektu powstał protokół do oznaczenia białka p16 - biochemicznego markera do oceny funkcji rozrodczej gonady u samca psa. Ostatecznym produktem ma być test immunochromatyczny, którego brakuje obecnie na rynku. Technologia ma przyczynić się do postępu hodowlanego psów rasowych i podniesienia jakości hodowli. Psy z dysfunkcją jąder nie będą niepotrzebnie brane pod uwagę w celach reprodukcyjnych.

"Nowotwory jąder, zaraz po wnętrostwie są najczęściej są najczęściej obserwowaną chorobą gonad u psów. Chorują psy starsze, ale też coraz częściej choroba ta jest diagnozowana u psów młodych. Problemem jest niedostatek specyficznych testów które by pozwalały na wczesne zdiagnozowanie tej choroby" - wylicza dr wet. Jarosław Wieczorek z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ i UR.

Badania nad testem prowadzi Ośrodek Medycyny Eksperymentalnej i Innowacyjnej, który jest częścią Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i odpowiada na potrzeby kliniczne medycyny weterynaryjnej. Jak dodaje dr Piotr Pawlicki, opracowanie i optymalizacja protokołu do oznaczenia ekspresji biochemicznego markera p16 do oceny rozrodczej gonady jest konieczne do stworzenia diagnostycznego testu immunochromatycznego. W zespole projektowym pracują ponadto dr wet. Grzegorz Ramisz i Tomasz Chochorowski.

Projekt znajduje się w bazie prac przedwdrożeniowych Inkubatora Innowacyjności 4.0 pięciu krakowskich uczelni. Jest przewidziany do komercjalizacji w branży weterynaryjnej. Więcej informacji: https://demodayinnowacji.pl/

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: krajobraz dźwiękowy to wskaźnik zdrowia naturalnych siedlisk

  • Fot. Adobe Stock

    Wieczne chemikalia, mikroplastik, leki - mikrozanieczyszczenia rosnącym problemem oczyszczalni ścieków

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera