Publikacja chemików z UG w prestiżowym periodyku

Adobe Stock
Adobe Stock

Naukowcy z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego w magazynie „Nature Nanotechnology” opublikowali metaanalizę badań na temat działania nanocząstek na komórki różnych organizmów. Odkryli m.in. nieznane wcześniej długoterminowe reakcje komórek na tego typu cząstki.

Nanomateriały i nanocząstki coraz śmielej wkraczają do przemysłu, a przez to do natury i środowiska człowieka. O tym, jak działają na żywe organizmy, w tym ludzki, naukowcy często dopiero się uczą.

Specjaliści z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, z kolegami z międzynarodowego zespołu, przeprowadzili analizę dostępnych naukowych badań na temat wpływu nanocząstek na aktywność genów w komórkach różnorodnych gatunków.

Jak zapewniają, opracowany przez nich model opiera się na największym jak dotąd zbiorze danych dotyczących jednocześnie genetyki, nanocząstek i toksykologii.

Publikacja ukazała się w prestiżowym „Nature Nanotechnology”.

Badacze zwracają uwagę, że choć obecnie źródłem nanocząstek jest głównie przemysł, to występują one w naturze i organizmy żywe były narażone działanie różnych cząstek o tak małych rozmiarach w całym toku ewolucji.

Powinno to oznaczać, że u różnych gatunków powszechne powinny być pradawne mechanizmy radzenia sobie z takimi cząstkami. Wyniki analizy wskazują, że tak też się dzieje.

„Podsumowując, badanie to sugeruje, że szeroki wachlarz biologicznych systemów reaguje na nanomateriały z pomocą tak samo regulowanych genów” – piszą naukowcy.

Odkrycie może mieć ważne zastosowanie praktyczne. Zdaniem badaczy zauważony przez nich mechanizm może bowiem pomóc w opracowaniu nowych, sprawniejszych testów bezpieczeństwa różnego typu nanocząstek. Jest to klucz do bezpiecznego wprowadzania wytworów nanotechnologii do użytku.

Więcej informacji w artykule źródłowym.

Marek Matacz

mat/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Elektrodepozycja filmu nanocząstek PtNi przy użyciu techniki in-situ w komórce przepływowej w transmisyjnym mikroskopie elektronowym podczas cyklicznej woltametrii. Wiązka elektronów (tu oznaczona na zielono) oświetla elektrodę (oznaczoną na pomarańczowo), zanurzoną w roztworze soli platyny i niklu, umożliwiając obrazowanie wzrostu nanocząstek PtNi (kolor szary) na elektrodzie. Grubość filmu wzrasta z każdym cyklem i po czwartym cyklu zaobserwowano wzrost rozgałęzionych i porowatych struktur. Projekt okładki/ilustracji: Weronika Wojtowicz, tło z wodą pobrane z https://pl.freepik.com

    Narodziny nanostruktury na filmie. Ujawniono sekrety elektrodepozycji

  • Fizyk, profesor nadzwyczajny naukowy Konrad Banaszek (amb) PAP/Marcin Obara

    Fizyk: gra o technologie kwantowe już się toczy. Wykorzystamy szansę, czy ją stracimy?

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera