Nauka dla Społeczeństwa

20.02.2024
PL EN
19.06.2023 aktualizacja 20.06.2023

Publikacja chemików z UG w prestiżowym periodyku

Adobe Stock Adobe Stock

Naukowcy z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego w magazynie „Nature Nanotechnology” opublikowali metaanalizę badań na temat działania nanocząstek na komórki różnych organizmów. Odkryli m.in. nieznane wcześniej długoterminowe reakcje komórek na tego typu cząstki.

Nanomateriały i nanocząstki coraz śmielej wkraczają do przemysłu, a przez to do natury i środowiska człowieka. O tym, jak działają na żywe organizmy, w tym ludzki, naukowcy często dopiero się uczą.

Specjaliści z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, z kolegami z międzynarodowego zespołu, przeprowadzili analizę dostępnych naukowych badań na temat wpływu nanocząstek na aktywność genów w komórkach różnorodnych gatunków.

Jak zapewniają, opracowany przez nich model opiera się na największym jak dotąd zbiorze danych dotyczących jednocześnie genetyki, nanocząstek i toksykologii.

Publikacja ukazała się w prestiżowym „Nature Nanotechnology”.

Badacze zwracają uwagę, że choć obecnie źródłem nanocząstek jest głównie przemysł, to występują one w naturze i organizmy żywe były narażone działanie różnych cząstek o tak małych rozmiarach w całym toku ewolucji.

Powinno to oznaczać, że u różnych gatunków powszechne powinny być pradawne mechanizmy radzenia sobie z takimi cząstkami. Wyniki analizy wskazują, że tak też się dzieje.

„Podsumowując, badanie to sugeruje, że szeroki wachlarz biologicznych systemów reaguje na nanomateriały z pomocą tak samo regulowanych genów” – piszą naukowcy.

Odkrycie może mieć ważne zastosowanie praktyczne. Zdaniem badaczy zauważony przez nich mechanizm może bowiem pomóc w opracowaniu nowych, sprawniejszych testów bezpieczeństwa różnego typu nanocząstek. Jest to klucz do bezpiecznego wprowadzania wytworów nanotechnologii do użytku.

Więcej informacji w artykule źródłowym.

Marek Matacz

mat/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024