Katowice/ Śląski UM będzie głównym partnerem w projekcie onkologicznym

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach został nominowany przez Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego na Głównego Partnera w ramach wspólnych działań w prewencji chorób przewlekłych i onkologicznych w zakresie determinantów zdrowia.

Komisja Europejska pozytywnie zatwierdziła przygotowany przez Konsorcjum wniosek na największą dotychczasową inicjatywę dotyczącą zdrowia publicznego. Jej celem będzie redukcja występowania, poprawa wykrywania i monitorowania chorób przewlekłych i onkologicznych.

"W 2020 r. u 2,7 mln osób w Unii europejskiej zdiagnozowano nowotwór, a życie z tego powodu straciło kolejne 1,3 mln osób. O ile nie zostaną podjęte zdecydowane działania, liczba ofiar śmiertelnych z powodu chorób onkologicznych w Unii Europejskiej do 2035 r. wzrośnie o ponad 24 proc., co uczyni je główną przyczyną zgonów. Natomiast choroby niezakaźne, takie jak choroby sercowo-naczyniowe, nowotwory, przewlekłe choroby układu oddechowego i cukrzyca, stanowią główną część obciążenia chorobami w Europie, odpowiadając za 80 proc. zgonów" – wyjaśnił w informacji prasowej dr n. o zdrowiu Katarzyna Brukało z Katedry Polityki Zdrowia Publicznego Wydziału Zdrowia Publicznego w Bytomiu, koordynatorka projektu z ramienia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Choroby niezakaźne powstają w wyniku połączenia czynników genetycznych, fizjologicznych, środowiskowych i behawioralnych. Oprócz kwestii środowiskowych, na zdrowie i śmiertelność człowieka może mieć wpływ szereg modyfikowalnych czynników ryzyka. Palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej, niezdrowa dieta, nadwaga i otyłość są powodem około 60 proc. zgonów. Pomimo, że tym zgonom można w dużej mierze zapobiec, wydatki na opiekę profilaktyczną stanowią zaledwie około 3 proc. krajowych budżetów na opiekę zdrowotną w krajach Unii Europejskiej.

"Celem tego Projektu jest wsparcie Państw Członkowskich w zmniejszaniu obciążenia związanego chorobami przewlekłymi i nowotworowymi oraz związanymi z nimi czynnikami ryzyka, zarówno na poziomie indywidualnym, jak i społecznym, a także wsparcie państw członkowskich poprzez przyjęcie holistycznego podejścia do zapobiegania chorobom niezakaźnym i onkologicznym poprzez skoordynowanie działań" – dodał dr n. o zdrowiu K. Brukało.

Wspólne działanie ma na celu wdrażanie najlepszych praktyk medycznych, określanie wytycznych dotyczących zdrowia publicznego, techniczne przygotowanie i wdrażanie nowych podejść politycznych oraz redukcję nierówności w zdrowiu.

Przewiduje się, że skutkiem krótkoterminowym projektu będzie zwiększona liczba interwencji w zakresie zdrowia publicznego we wszystkich Państwach Członkowskich oraz poprawa profilaktyki chorób i promocji zdrowia oraz polityki zarządzania związanej z chorobami niezakaźnymi i onkologicznymi. Tworzenie sieci między ekspertami przyniesie również długoterminowe korzyści w zakresie opracowywania i ulepszania polityk zdrowia publicznego, opartych na dowodach i podejściu strategicznym.(PAP)

Nauka w Polsce, Julia Szymańska

jms/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Olsztyn/ W czwartek rozpoczynają się juwenalia - zmiany w komunikacji miejskiej

  • Fot. Adobe Stock

    Opole/Modelowanie i symulacje cyfrowe - nowy kierunek na PO

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera