Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej (ag/kru) PAP/Andrzej Grygiel

Śląskie/ Śląski Uniwersytet Medyczny przejmie bielski szpital wojewódzki

Śląski Uniwersytet Medyczny (SUM) przejmie Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej – zgodzili się w poniedziałek radni Sejmiku Województwa Śląskiego, który pozostaje organem założycielskim szpitala. To kolejny etap działań zmierzających m.in. do utworzenia bielskiej filii uczelni.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Zabrze/ ŚUM tworzy nowoczesne centrum symulacji dla ratowników medycznych

    Śląski Uniwersytet Medyczny tworzy nowoczesne centrum symulacji dla ratowników medycznych na kampusie w Zabrzu-Rokitnicy. To miejsce, w którym studenci, zanim zaczną pracę z pacjentami, będą mogli uczyć się na własnych błędach – wyjaśniła w środę dziekan Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu Alicja Grzanka

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Ponad 18 tysięcy zgłoszeń na studia w Śląskim Uniwersytecie Medycznym

    Śląski Uniwersytet Medyczny zakończył główny etap rejestracji kandydatów na studia stacjonarne jednolite magisterskie oraz studia pierwszego stopnia. W tegorocznej rekrutacji uczelnia odnotowała łącznie 18 107 zgłoszeń.

  • Fot. Adobe Stock

    Śląski Uniwersytet Medyczny: tradycyjne kierunki wciąż popularne, ale rośnie rola nowych specjalizacji

    Trwa rekrutacja na Śląski Uniwersytet Medyczny. Największym zainteresowaniem cieszą się m.in. kierunek lekarski i dietetyka, jednak szczególną uwagę uczelnia kieruje w tym roku na kierunki równie przyszłościowe: farmację, chemię kosmetyczną oraz ratownictwo medyczne.

  • Fot. Adobe Stock

    Śląski Uniwersytet Medyczny zakończył program wspierający uczniów w nauce medycyny z wykorzystaniem AI

    Śląski Uniwersytet Medyczny podsumował realizację projektu edukacyjnego "e-Uniwersytet Road2SUM", skierowanego do uczniów szkół średnich planujących karierę w medycynie i naukach o zdrowiu. Program był pierwszą tego typu inicjatywą w Polsce, łączącą nowoczesne metody nauczania z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w medycynie.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Śląski Uniwersytet Medyczny stworzył symulator wad wzroku w technologii VR

    Zespół specjalistów ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego opracował symulator wad wzroku w technologii VR - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka placówki. Aplikacja, wykorzystująca gogle do wirtualnej rzeczywistości, pozwala użytkownikom doświadczyć różnych zaburzeń widzenia w interaktywny sposób.

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Śląski Uniwersytet Medyczny otrzymał akredytację Śląskich Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości

    Śląski Uniwersytet Medyczny otrzymał Akredytację Śląskich Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości, przyznaną przez zarząd województwa śląskiego. Dzięki temu uczelniane laboratoria i ośrodki badawcze będą mogły oferować swoje usługi małym i średnim przedsiębiorstwom, korzystając z zewnętrznego współfinansowania.

  • Fot. Adobe Stock
    Ludzie

    Katowice/ Michał Tendera profesorem honorowym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

    Wybitny kardiolog prof. dr hab. n. med. Michał Tendera otrzymał tytuł Profesora Honorowego uczelni - ogłosił podczas piątkowej inauguracji roku akademickiego rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Tomasz Szczepański.

  • 13.09.2024. Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański (L) na uroczystości nadania doktoratu honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego dr n. med. Zygfrydowi Wawrzynkowi 13 bm. na Wydziale Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. PAP/Michał Meissner
    Ludzie

    Katowice/ Dr Zygfryd Wawrzynek profesorem honorowym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

    Dr Zygfryd Wawrzynek, wybitny radiolog i legenda Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, otrzymał tytuł Profesora Honorowego uczelni - poinformowała w piątek uczelnia.

  • Fot. Adobe Stock

    Bielski magistrat przekazał miejski plac Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu

    Bielski magistrat przekazał w darowiźnie teren w centrum na potrzeby Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Powstanie tu filia uczelni. Urząd miejski zakomunikował, że akt notarialny we wtorek podpisali prezydent Jarosław Klimaszewski i rektor prof. Tomasz Szczepański.

Najpopularniejsze

  • Fot: Komputer kwantowy ODRA-5 na Politechnice Wrocławskiej. Źródło: W. Bożejko

    Prof. Bożejko: język programowania komputerów kwantowych jest wciąż bardzo siermiężny

  • Kosmiczny schron z ubrań i wody. Rutczyńska: z promieniowaniem w kosmosie nie ma żartów

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Prof. Sikorska: mechanizmy choroby Alzheimera czy Parkinsona podobne do chorób prionowych

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: młodzież ma za mało dopaminy

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Otyłość zmienia światowe trendy chorób serca

  • Głaskanie kota nie zawsze poprawia nastrój w stresujących sytuacjach

  • Herbata może mieć korzystny wpływ na zdrowie, ale zależy to od sposobu jej przygotowania

Źródło: Jakub Włodarczyk

Misja IGNIS/ Po ponad roku w kosmosie na Ziemię wróciły pierwsze próbki polimerowych nośników leków

Naukowcy realizujący eksperyment „Stability of Drugs” – jeden z trzynastu w ramach polskiej misji kosmicznej IGNIS – musieli się wykazać największą cierpliwością z całej grupy. Dopiero teraz, po 14 miesiącach, z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na Ziemię wróciły pierwsze próbki z ich nośnikami leków.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera